متن کامل خبر


 
براي اولين بار در كشور مركز رشد علوم انساني و هنر در دانشگاه تاسیس شد

خلاصه خبر: به مناسبت گرامیداشت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری نشست شوراي دانشگاه شانزدهم اسفند ماه در محل پارک علم و فناوری برگزار شد.

به مناسبت گرامیداشت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری نشست شوراي دانشگاه شانزدهم اسفند ماه در محل پارک علم و فناوری برگزار شد.
در اين نشست ابتدا دكتر فتح اله امي رييس پارك علم و فناوري دانشگاه ضمن خوشامدگويي به اعضاي شورا،‌ به ارائه گزارشي از عملكرد يكساله پارك و مركز رشد پرداخت.
وي اظهار داشت: 5 در صد از واحدهاي فناور مركز رشد از علوم انساني هستند كه ما براي اولين بار در كشور، مركز رشد علوم انساني و هنر را تاسيس كرديم. در حال حاضر 21 درصد واحدهاي فناور از دانشكده پزشكي ،15 درصد از كشاورزي و 13 درصد از علوم پايه هستند و تا كنون واحد يا شركتي از مركز رشد وارد پارك نشده و ايده خود را به محصول تبديل نكرده است كه اميدواريم با روندي كه پيش رو داريم بتوانيم اين مسير را ادامه دهيم و 104 واحد فناور بتوانند به شركت هاي رشد يافته برسند و در پارك مستقر شوند.
وي خاطر نشان كرد: تاكنون بالغ بر 6000 نهال در پارك فناوري كاشته شده كه به روش قطره اي آبياري مي شوند و ما از آب قنات و چاه موجود در پارك براي اين منظور استفاده مي كنيم.
وي تصريح كرد: در 20 سال آينده دانشگاه هايي مي توانند به حيات خود ادامه دهند كه فناور باشند و دانشگاه هايي كه در اين زمينه موفق بودند توانستند به رده هاي بالاي رتبه بندي دانشگاهي برسند.
وي تاكيد كرد: حضور شركت هاي بزرگ در پارك، بسيار حائز اهميت است و ما درصدد هستيم زمينه استقرار شركت هاي بزرگ را در پارك فراهم كنيم. تا ما راه به بازار هاي بين المللي پيدا نكنيم، كشورمان اقتصاد پويايي نخواهد داشت.
دكتر امي افزود: در حال حاضر 45 در صد از واحد هاي ما از دانشگاه تربيت مدرس هستند و اميدواريم در دوره سوم، اين رقم به بالاي 70 درصد افزايش يابد.
وي گفت: ما در زمينه روابط بين الملل نيز فعال بوديم و پارك علم و فناوري مدرس به عضويت اتحاديه پارك هاي جهاني درآمد و ما مذاكراتي با پارك هاي ساير كشورها داشتيم.
وي افزود: بيشترين فعاليت ما در پارك علم وفناوري در عرصه عمراني بوده است و كمترين هزينه را در زمينه اجرايي داشته ايم.21 درصد از هزينه صرف امور جاري خود پارك شده و 20 درصد نيز از واحدهاي فناوري حمايت كرديم.
رييس پارك علم و فناوري يادآور شد: نقشه جامع پارك در سال 86 به اتمام رسيد اما به دليل دستور مقام معظم رهبري مبني بر اينكه در ارتفاع بالاتر از 1400 متر نبايد ساختماني ساخته شود ما نمي توانيم طرح جامع را اعمال كنيم و آن را تغيير داديم و قرار است در اين منطقه باغ گياه شناسي را ايجاد كنيم . همچنين محل ديگري نزديك فرودگاه مهرآباد در نظر گرفته ايم تا براي استقرار واحدهاي فناور و ساختمان چند مستاجره از آن استفاده شود.

هفته منابع طبیعی

دكتر احمدي در ادامه با اشاره به فعاليت هاي مطلوب پارك علم و فناوري اظهار داشت: فعاليت پارك علم و فناوري مدرس در دوران اخير بسيار چشمگير بوده و با افق روشن مسير را پيش مي برند و اميدواريم به عنوان پارك موثر در توسعه فناوري شهر و استان تهران و كشور بتواند نقش موثر خود را با اتكا به دانشگاه تربيت مدرس و سرمايه هاي علمي و فناورانه دانشگاه به خوبي پيدا كند.
دكتر احمدي خاطر نشان كرد: همه بخش هاي دانشگاه ارتباط سازنده و خوبي با پارك برقرار كنند تا بتوانند از دانش فارغ التحصيلان خود استفاده كرده و خدمت بزرگي نيز به كشور انجام دهند.
وي در ادامه با بيان اخبار دانشگاه طي دو هفته گذشته به برگزاري مراسم تشییع و خاکسپاری شهید گمنام در دانشکده کشاورزی،كسب رتبه سوم موسسات پژوهشي برتر در حوزه فناوري نانو در يازدهمين جشنواره فناوري نانو از سوي دانشگاه تربيت مدرس،امضاي قرارداد پژوهشي ميان دانشگاه و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، درخشش دكتر علي مرسلي عضو هيات علمي دانشكده علوم پايه دانشگاه در ميان برترین های یازدهمین جشنواره فناوري نانو، دريافت نخستین جایزه استاد ابوالحسن نجفی از سوي دكتر آبتين گلكار عضو هيات علمي گروه زبان روسي، موفقيت اصغر فرهادي دانش آموخته دانشگاه در كسب دومين جايزه اسكار و نيز انتخاب زینب حزباوی دانشجوی مقطع دکتری رشته علوم و مهندسی آبخیزداری دانشگاه به عنوان دانشجوی نمونه کشوری اشاره نمود.
دكتر احمدي همچنين در خصوص برگزاري نشست هيات امناي دانشگاه در هفته گذشته و برخي از مصوبات آن مطالبي را عنوان كرد.
رييس دانشگاه به برگزاري جلسات مختلف با مقامات ارشد مرتبط با حادثه پلاسكو اشاره و تصريح كرد: جلسات مختلف با شهردار تهران، ‌وزير كار و معاونان ايشان، رييس بنياد مستضعفان و حدود 30 موسسه مرتبط با اين موضوع برگزار شد و اميدورايم بتوانيم نقش مفيد و موثر دانشگاه را در اين زمينه به صورت كامل و موفقيت آميز ايفا نماييم.
در ادامه اعضاي شورا درخصوص مسائل مختلف دانشگاه از جمله تدفين شهيد گمنام در دانشكده كشاورزي ، كسب جايزه اسكار دانش آموخته دانشگاه، بودجه دانشكده ها و .. مطالبي را عنوان كردند.
در پايان نشست شوراي دانشگاه، ‌رييس، معاونان و روساي دانشكده ها و پژوهشكده ها، ‌نهال هايي را در حاشيه بلوار شرقي پارك كاشتند.

23 اسفند 1395 / تعداد نمایش : 1175