متن کامل خبر


 
رئیس فرهنگستان علوم: برنامه مدارس باید با روحی که در جامعه وجود دارد متناسب باشد

خلاصه خبر: دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم در افتتاحیه سمینار علوم ریاضی و چالش ها ضمن ابراز تاسف از عدم موفقیت در آموزش ریاضی در دبیرستان های کشور گفت: وقتی به نتایج کنکور نگاه می کنیم متوجه می شویم که بهترین دانشجویان، رشته ریاضی را انتخاب نمی کنند و بهترین استعدادها سراغ رشته های پزشکی و مهندسی می روند. ریاضیات در مدارس کمتر مورد علاقه دانش آموزان است و برنامه های درسی آن نیز خوب نیست. برنامه مدارس باید با روحی که در جامعه وجود دارد متناسب باشد این حقیقت است که گاهی مردم به علم علاقه دارند و گاهی ندارند.

دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم در افتتاحیه سمینار علوم ریاضی و چالش ها ضمن ابراز تاسف از عدم موفقیت در آموزش ریاضی در دبیرستان های کشور گفت: وقتی به نتایج کنکور نگاه می کنیم متوجه می شویم که بهترین دانشجویان، رشته ریاضی را انتخاب نمی کنند و بهترین استعدادها سراغ رشته های پزشکی و مهندسی می روند. ریاضیات در مدارس کمتر مورد علاقه دانش آموزان است و برنامه های درسی آن نیز خوب نیست. برنامه مدارس باید با روحی که در جامعه وجود دارد متناسب باشد این حقیقت است که گاهی مردم به علم علاقه دارند و گاهی ندارند.

وی افزود: ذوق علمی در قرون دوم و سوم هجری ایجاد شد و نیاکان ما دانشمند پرور شدند. وقتی روحیه علم خواهی و علم طلبی نیست یادگیری و آموزش هم به خوبی پیش نمی رود. علم و علم آموزی طلب می خواهد و این با برنامه ریزی بدست نمی آید. البته ما و مسئولین وظایف خود را برای آموزش و توسعه ریاضی انجام می دهیم اما از این مهم تر روحیه علم آموزی در میان افراد است.
رئیس فرهنگستان علوم تهیه کتاب خوب و اختصاص وقت کافی را برای اعتلای ریاضی کافی ندانست و گفت: در دورانی که به علم کم توجهی می شود باید برای پیشرفت کوشش های بسیاری کرد. باید شوق علم را در جان ها ایجاد کنیم و با برنامه درست و به موقع به آموزش علوم ریاضی بپردازیم.
دکتر داوری ضمن تأکید بر همکاری فرهنگستان علوم و دانشگاه ها اظهار داشت: ریاضی زیباترین علوم است. تمامی علوم قائم به ریاضی است. پیشرفت ریاضی نشانه پیشرفت علم و رکود آن نشانه رکود علم است. هیچ علمی مثل ریاضی به رفع نیازهای ما نمی انجامد.
گفتنی است سمینار علوم ریاضی و چالش ها توسط کميسيون پيشبرد رياضيات فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ايران و همکاری دانشگاه تربيت مدرس، انجمن رياضی ايران و انجمن آمار ايران طی دو روز در دانشگاه برگزار شد.

3 آبان 1394 / تعداد نمایش : 1054