متن کامل خبر


 
کاشت 40 اصله نهال به مناسبت روز درختکاری در دانشگاه

خلاصه خبر: همزمان با آغاز هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، 40 اصله نهال در محوطه دانشگاه کاشته شد. در این مراسم معاون فرهنگی و اجتماعی از راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای برای فضای سبز دانشگاه خبر داد.

همزمان با آغاز هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، 40 اصله نهال در محوطه دانشگاه کاشته شد. در این مراسم معاون فرهنگی و اجتماعی از راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای برای فضای سبز دانشگاه خبر داد.
هیأت رئیسه، مدیران و مسئولین دانشگاه و جمعی از اساتید، دانشجویان و کارکنان ، روز شنبه چهاردهم اسفندماه با حضور در محوطه مقابل خوابگاه فاطمیه طی مراسمی به کاشت 40 نهال زیتون و چنار اقدام کردند.
در ابتدای این مراسم دکتر امین ناصری معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ضمن اشاره به سخن حضرت رسول (ص) در باب جایگاه درخت که می فرماید" شکستن شاخه ای از درخت نزد من مانند شکستن بال فرشتگان است" گفت: در بیانات بزرگان دینی کاشت و مراقبت از درختان همواره مورد تأکید بوده است. حضرت علی (ع) دراین خصوص می فرماید" پرهیز از قطع درختان سرسبز بر طول عمر انسان می‌افزاید" اما این مهم از قبل از اسلام نیز در فرهنگ ما از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است.
وی افزود: کاشت نهال در میان ایرانیان به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص کشور و شرایط اقلیمی، به صورت رسمی دیرینه و سنتی پسندیده از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته و در تاریخ و فرهنگ کشورمان سابقه ای طولانی دارد.
دکتر امین ناصری به شهرت جهانی باغ ایرانی اشاره و از باغ شاهزاده ماهان ( شازده ماهان کرمان ) به عنوان نمونه بی بدیل آن یاد کرد و گفت: باغ ایرانی و معماری خاص آن به عنوان نماد سرسبزی از معروفیت جهانی برخوردار است. باغ شازده ماهان یکی از این باغ های تاریخی است، شاهکاری که در دل کویر و بیابان خشک چون بهشتی زیبا چشم نوازی می کند.
وی ادامه داد: در زبان فارسی اصیل ایرانی باغ نماد بهشت است و ریشه ی فردوس عربی یا پارادایس در زبان انگلیسی، همان واژه پردیس به معنای بهشت می باشد.

روز درختکاری

معاون فرهنگی و اجتماعی ضمن قدردانی از باغبانان زحمتکش دانشگاه بر حفظ و تداوم رسم کاشت نهال تأکید کرد و گفت: ما امروز در اینجا گرد آمدیم تا از این سنت نیکو یاد کرده و آن را زنده نگه داریم. در حال حاضر با توجه به شرایط آب و هوایی ، تغیرات اقلیمی و بروز خشکسالی درکشورمان، حفظ طبیعت اهمیت بیشتر و معنای ویژه ای یافته است. اگر بخواهیم از آسیب ها و گرفتاری های جدی که خشکسالی و تغیرات آب و هوا بر کشور تحمیل می کند، بکاهیم باید به طبیعت و حفظ و حراست آن توجه مضاعف نشان دهیم.
دکتر امین ناصری در پایان به برنامه های آتی دانشگاه در راستای حفظ محیط زیست و گسترش فضای سبز اشاره کرد و اظهار داشت: در سال 96 سیستم آبرسانی قطره ای برای آبیاری فضای سبز دانشگاه به عنوان یکی از راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب استفاده می شود. همچنین به منظور توسعه فضای سبز، کاشت 500 اصله درخت در پردیس مرکزی در فواصل مختلف با حضور دانشگاهیان انجام می شود.
تصاویر مرتبط:

روز درختکاری


روز درختکاری


روز درختکاری


روز درختکاری

14 اسفند 1395 / تعداد نمایش : 1346