متن کامل خبر


 
اصغر فرهادی برنده دومین جایزه اسکار شد

خلاصه خبر: اصغر فرهادی دانش آموخته رشته تئاتر دانشگاه، در هشتاد و نهمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار، دومین جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را با فیلم «فروشنده» به دست آورد.

اصغر فرهادی دانش آموخته رشته تئاتر دانشگاه، در هشتاد و نهمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار، دومین جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را با فیلم «فروشنده» به دست آورد.
انوشه انصاری و فیروز نادری به نمایندگی از اصغر فرهادی در مراسم اسکار حضور پیدا کردند و با حضور در روی صحنه پیام اصغر فرهادی را قرائت کردند.
در اين پیام، فرهادی از اینکه آکادمی او را برای دومین بار انتخاب کرده، تشکر کرد و از اینکه نتوانسته در این مراسم حضور یابد، ابراز تاسف نمود. فرهادی در پیام خود نوشته بود: غیبت من در این مراسم به احترام مردم کشورم و همه کسانی است که به طرز غیر محترمانه‌ای از ورودشان به آمریکا جلوگیری شده است.
اصغر فرهادی متولد ۱۷ اردیبهشت ۱۳۵۱ در همایون‌شهر، اصفهان، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده فیلم ایرانی است. فرهادی پس از گذراندن دوره لیسانس در رشته تئاتر از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران، مدرک فوق لیسانس خود در همین رشته را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرد. وی فعالیت سینمایی خود را در سن ۱۳ سالگی و قبل از آنکه به صورت آکادمیک در این زمینه به تحصیل بپردازد، آغاز کرده بود.
فرهادی فعالیت در سینما را از سال ۱۳۶۵ در انجمن سینمای جوان اصفهان آغاز کرد و نخستین حضور حرفه‌ای او در سینما در فیلم ارتفاع پست ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا در سال ۱۳۸۰ به عنوان فیلمنامه‌نویس بود.
در سال 1389با معرفی برندگان جوایز بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر، جوایز بهترین کارگردانی، فیلمنامه و فیلم منتخب تماشاگران به اصغر فرهادی برای ساخت فیلم جدایی نادر از سیمین تعلق گرفت.
در سال 2011 نیز هیئت داوران شصت و یکمین دوره جشنواره جهانی فیلم برلین بزرگترین جایزه خود را به فیلم ایرانی جدایی نادر از سیمین ساخته اصغر فرهادی داد.
همچنین گروه بازیگران زن و مرد این فیلم نیز خرس نقره‌ای جشنواره سینمایی برلین را دریافت کردند. این نخستین بار بود که جایزه بزرگ خرس طلایی به یک فیلمساز ایرانی تعلق می‌گرفت.
در شصت و نهمین دوره جوایز سالانه گلدن گلوب نیز جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان به فیلم جدایی نادر از سیمین اختصاص یافت.
فیلم جدایی نادر از سیمین ساخته اصغر فرهادی در مراسم اعطاء جوایز اسکار 2012 در کداک تیه‌تر لس آنجلس، به عنوان بهترین فیلم خارجی، جایزه اسکار را از آن خود کرد تا افتخاری بزرگ نصیب سینمای ایران شود.
وي توانست در هشتاد و نهمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار، دومین جایزه اسکار را با فیلم «فروشنده» از آن خود كند.
ایران به همراه شش کشور، آلمان، مجارستان، آرژانتین، اتریش ، سوئیس و چکسلواکی سابق، یکی از هفت کشوری است که تا به حال دو بار برنده اسکار در رشته بهترین فیلم خارجی زبان شده است.
اصغر فرهادی در کنار فدریکو فلینی، اینگمار برگمن و ویتوریو دسیکا ، یکی از چهار کارگردانی است که بیش از یک بار اسکار بهترین فیلم خارجی را برای آثارشان کسب کرده اند.
روابط عمومی دانشگاه کسب این عنوان را به دانش آموخته پرتلاش دانشگاه تبریک می گوید.

9 اسفند 1395 / تعداد نمایش : 1925