متن کامل خبر


 
بر اهميت نقش دانشگاهها در فضاي پسا تحريم تاكيد شد

خلاصه خبر: در نشست شوراي دانشگاه كه بيست و هفتم مهر ماه در سالن شورا برگزار شد، اهميت نقش دانشگاهها در فضاي پسا تحريم كشور و همكاري بين المللي دانشگاهها مورد توجه قرار گرفت.

در نشست شوراي دانشگاه كه بيست و هفتم مهر ماه در سالن شورا برگزار شد، اهميت نقش دانشگاهها در فضاي پسا تحريم كشور و همكاري بين المللي دانشگاهها مورد توجه قرار گرفت.

در ابتداي اين نشست حجت الاسلام فلاح رفيع مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه در سخناني ضمن تسليت ايام سوگواري اباعبدالله الحسين(ع) اظهار داشت: شادي و غم شيعه با شادي و غم و لبخند ائمه اطهار پيوند مي خورد و اين همان شادي و غم حقيقي است و البته غم و غصه اي كه در راه ولايت باشد باطنش شادي و بهجت است.
وي با بيان اينكه عاشورا سرچشمه جوشان شور و عشق و معرفت و عرفان است تاكيد كرد: عاشورا ظرفيت هاي بسياري دارد كه ما هنوز به آنها نرسيديم. هرساله عاشوراي حسيني در سطح جهان گسترده تر برگزار مي شود و عاشورا عامل شكست ناپذيري شيعه است همانگونه كه انتظار موعود و ولايت پذيري سبب فناناپذيري و تهديد ناپذيري شيعيان است.
وي به تحريفات و شبهه افكني دشمن در زمينه عاشوراي حسيني اشاره كرد و گفت: نور و عشق و حرارت امام حسين(ع) طي قرن ها هنوز ادامه دارد و دشمنان اسلام و شيعه سعي مي كنند اين نور را خاموش كنند و با تحريف آن و شبهه افكني، اين قيام بزرگ را بي روح و بي شور و معرفت معرفي كنند اما اين نور همچنان پيش مي رود و تمام جهان را تحت سيطره خود در مي آورد.
در ادامه دكتر محمد زاده معاون پشتيباني و منابع انساني به ارائه گزارش مختصري از نخستین هم اندیشی فعالان اقتصاد دانش بنیان و نوآوری كه بيست و ششم مهر ماه با حضور رييس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد پرداخت و بر اهميت نقش دانشگاهها در دوره پساتحريم و ايجاد همكاري هاي علمي و بين المللي و افزايش اقتدار ملي تاكيد كرد.

در ادامه دكتر فتح الهي معاون پژوهشي دانشگاه به ارائه گزارشي از نشست روساي دانشگاهها، مراكزپژوهشي و پارك هاي علم و فناوري كشور كه بيست و ششم مهرماه با حضور وزير اطلاعات، ‌وزير كشور ، ‌وزير علوم، معاون وزير امور خارجه در پژوهشگاه مهندسي شيمي ايران برگزار شد ارائه نمود.
وي اظهار داشت: يكي از محورهاي مورد بحث در اين جلسه بحث انتخابات بود كه بحث حق الناس هم از منظر كانديداها و هم آراي مردم رعايت شود. همچنين تلاش در مشاركت عمومي و مشاركت دانشگاهيان و حفظ نشاط سياسي در دانشگاه ها از موارد مطرح شده بود.
وي افزود: در اين نشست در خصوص مساله برجام و اجراي آن و ارائه نقدهاي كارشناسي و منصفانه درباره آن نيز مطالبي عنوان شد.
دكتر فتح الهي ادامه داد:‌ وزير علوم نيز در اين نشست بر گسترش بي رويه آموزش عالي طي چند سال اخير و ضرورت ادغام و ساماندهي برخي از آنها تاكيد نمود. همچنين حركت به سمت دانشگاههاي نسل سوم و كارآفرين ،‌توجه به كيفيت آموزش و پژوهش، ‌توجه به جذب اعضاي هيات علمي و بورسيه از ديگر موارد مورد تاكيد وزير علوم بود.
در ادامه اعضاي شورا به بيان مطالبي از جمله ارتباط با دانشگاههاي خارج از كشور،‌ مساله آيين نامه جديد ارتقاي اعضاي هيات علمي ،‌لزوم عملي كردن تفاهم نامه هاي منعقد شده در دانشگاه و حفظ و توسعه ظرفيت هاي موجود، ضرورت وجود آمبولانس در دانشگاه،‌ عدم قطع ارتباط با فارغ التحصيلان دانشگاه، نوسانات سيستم برق دانشگاه،‌ ثبت نمره دانشجويان در سيستم، مشكلات پورتال دانشگاه، بحث طرح سلامت كاركنان و اطلاع رساني پرداختند.

29 مهر 1394 / تعداد نمایش : 968