متن کامل خبر


 
بررسی اهداف ژئوپلیتیکی ترکیه در روابط با اتحادیه اروپا

خلاصه خبر: سفیر جمهوری ترکیه در کشورمان می‌گوید که اقتصاد ترکیه وضعیتی بسیار بهتر از کشورهایی دارد که یک دهه پیش به اتحادیه اروپا پیوستند. وی تأکید دارد که ترکیه نمی‌خواهد باری بر دوش اتحادیه اروپا باشد بلکه به آن کمک خواهد کرد.

سفیر جمهوری ترکیه در کشورمان می‌گوید که اقتصاد ترکیه وضعیتی بسیار بهتر از کشورهایی دارد که یک دهه پیش به اتحادیه اروپا پیوستند. وی تأکید دارد که ترکیه نمی‌خواهد باری بر دوش اتحادیه اروپا باشد بلکه به آن کمک خواهد کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، رضت هاکان تکین، سفیر ترکیه در کشورمان، در نشست اهداف ژئوپلیتیکی ترکیه در روابط با اتحادیه اروپا که دوشنبه 25 بهمن در سالن میرحسنی دانشکده علوم انسانی برگزار شد، با اشاره به نقش ترکیه در ثبات و امنیت اتحادیه اروپا گفت: در دسامبر سال گذشته اعضای اتحادیه اروپا مخالفت خود را با تعلیق مذاکرات برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا اعلام کردند که تصمیم درستی بود.
وی با اشاره به کودتای ترکیه و برخورد اروپا با اقدامات دولت ترکیه گفت: متاسفانه دوستان ما در اتحادیه اروپا از این امتحان سربلند بیرون نیامدند.
سفیر ترکیه با اشاره به عدم برخورد مناسب اروپا در ماجرای کودتای نافرجام اظهار داشت: گروه تروریستی فِتو (فتح الله گولن) شاخه‌های زیادی دارد و می‌تواند تهدید جدی برای همه باشد.
تکین به موضوع پناهدنگان اشاره کرد و گفت: ترکیه به دلیل وضعیت سوریه در جریان وسیع پناهجویان قرار گرفته و 2.7 میلیون سوری و 300 هزار عراقی در ترکیه هستند و نیز شهروندان افغانستان و کسانی که از ترکیه برای رسیدن به اروپا از ترکیه عبور می‌کنند را داریم. ما علیرغم مشکلات مالی، در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی بیش از 3 میلیون پناهجو را پذیرفتیم و دوستان اروپایی ما مشکل میلیون‌ها پناهجو را وقتی متوجه شدند که چند هزار پناهجو به آنجا رفتند.
وی ادامه داد: موافقتنامه‌ای بین ترکیه و اتحادیه اروپا به امضا رسید تا ورود پناهجویان غیر قانونی ممنوع شود و به ازای هر یک از آن‌ها یک پناهجوی قانونی به اروپا برود و در ازای آن‌ها کمک‌های مالی به ترکیه اعطا شود.
تکین با اشاره به اجرا شدن این موافقتنامه علیرغم برخی کاستی‌ها گفت: این یکی از نمونه‌هایی است که نشان از جایگاه ویژه ترکیه برای اتحادیه اروپا دارد.
وی افزود: ما عضویت در اتحادیه اروپا را در راستای اهداف بلند مدت خود می‌دانیم، اما اتحادیه اروپا نباید روابط خود با ترکیه را بازی با حاصل جمع صفر ببیند.
سفیر ترکیه ادامه داد: گسترش روابط ما با آسیای غربی و آسیای میانه به معنای فاصله گرفتن ما از اتحادیه اروپا نیست.
تکین گفت: در حال حاضر ترکیه نیاز کمتری به اتحادیه اروپا دارد تا اتحادیه به آن. اقتصاد ترکیه وضعیتش بسیار بهتر از کشورهایی است که یک دهه پیش به این اتحادیه پیوستند. ما نمی‌خواهیم باری بر دوش اتحادیه اروپا باشیم بلکه به آن کمک خواهیم کرد.
سفیر ترکیه در خصوص ایجاد منطقه امن در سوریه گفت: ما از ابتدای بحران سوریه طرح منطقه امن را دنبال کردیم زیرا ما طولانی‌ترین مرز را با این کشور داریم و هر نوع بی ثباتی در سوریه بر ترکیه اثر دارد.اگر دولتی که ادعای حکمرانی در آن کشور را دارد اما توان ایجاد ثبات را ندارد نهادهای بین المللی باید این کار را انجام دهند.
وی افزود: حمایت ما از ایجاد منطقه امن ارتباطی به تمامیت ارضی سوریه ندارد.
هاکان تکین در ادامه در خصوص سفر اردوغان به بحرین گفت: ما به دنبال بحث درباره این موارد نیستیم و دنبال درگیری‌های فرقه‌ای هم نیستیم.
سفیر ترکیه در خصوص اصرار ترکیه بر پیوستن به اتحادیه اروپا گفت: ما به این موضوع به عنوان یک هدف کوتاه مدت نگاه نمی‌کنیم و فلسفه پایه‌گذاری این اتحادیه برای ما مهم است. ما وارد دورانی شده‌ایم که تمایلات افراط‌گرایی در حال رشد است که روی کارآمدن ترامپ و خروج انگلیس از اتحادیه از جمله آنهاست.
تکین در خصوص تاثیر اتحادیه اروپا بر ترکیه گفت: ترکیه در بحث هویت ملی دارای پایه چند صدایی است که هم مثبت است و هم خطر دارد. ما هم شرقی هستیم و غربی و گاهی نه شرقی هستیم و نه غربی.
وی در پاسخ به این سوال که مسائل با اتحادیه اروپا چطور مدیریت خواهد شد گفت: مشکلات ما با ارمنستان ارتباطی با پیوستن به اتحادیه اروپا ندارد اما مشکلاتی تاریخی داریم که برای آن پیشنهاد ایجاد یک کمیسیون را دادیم اما همسایگان ارمنی ما قبول نکردند. اما موضوع قبرس متفاوت است و بخش یونان‌نشین قبرس به عضویت کامل اتحادیه اروپا درآمد و مشکلاتمان با یونان بوده است.
سفیر ترکیه در خصوص تغییر نظام سیاسی ترکیه و تاثیر آن بر روابط ترکیه و اتحادیه اروپا گفت: در کشورهای مختلف سیستم‌های سیاسی مختلفی وجود دارد و ما به سوی نظامی حرکت می‌کنیم که سیستم ریاستی است اما این به معنای تغییر نظام نیست و در سیستم جدید تضمین پایه‌های دموکراتیک آمده است. درباره این سیستم نیز مردم ترکیه تصمیم خواهند گرفت. این موضوع نباید روابط ما با اتحادیه اروپا را تحت تاثیر قرار دهد.

26 بهمن 1395 / تعداد نمایش : 1403