متن کامل خبر


 
دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه پورتو پرتغال تفاهم نامه همکاری امضاء کردند

خلاصه خبر: در پایان نشست مشترک با هیأت دانشگاهی کشور پرتغال که بیست و هشتم دیماه در سالن شورای دانشگاه برگزار شد، تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه پورتو امضاء و طرفین برای بسط و گسترش تبادلات علمی-دانشگاهی و بهره مندی از ظرفیت های موجود دو دانشگاه ابراز امیدواری کردند.

در پایان نشست مشترک با هیأت دانشگاهی کشور پرتغال که بیست و هشتم دیماه در سالن شورای دانشگاه برگزار شد، تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه پورتو امضاء و طرفین برای بسط و گسترش تبادلات علمی-دانشگاهی و بهره مندی از ظرفیت های موجود دو دانشگاه ابراز امیدواری کردند.
در ابتدای این دیدار دکتر احمدی با معرفی دانشگاه تربیت مدرس، هدف آن را تربیت محققین برجسته و خبره در تمامی حوزه¬ها اعم از علوم پایه، مهندسی، کشاورزی، علوم انسانی، حقوق، و منابع طبیعی عنوان و بر توانمندی دانشگاه در حوزه های آموزش، پژوهش و توسعه تکنولوژی تأکید نمود.
رییس دانشگاه در ادامه به جایگاه علمی دانشگاه تربیت مدرس در سطوح ملی، منطقه¬ای و جهانی اشاره و برای برگزاری دوره های مشترک، سمینار، و تبادل دانشجو با دانشگاه پورتو ابراز امیدواری کرد و گفت: با توجه به پتانسیل های چشمگیر دانشگاه تربیت مدرس به طور کلی و دانشکده های مهندسی شیمی، علوم زیستی و علوم پزشکی بطور خاص، چشم انداز روشنی از همکاری دو طرفه وجود دارد و امیدواریم هر دو طرف از فرصت های پیش رو بهره گیرند.
در بخش دیگری از این نشست، پروفسور سباستیائو آزودو رییس دانشگاه پورتو، توضیح داد: دانشگاه پورتو در سال 1911 تأسیس شده و جایگاه کنونی آن در میان 200 دانشگاه برتر اروپایی می باشد. این دانشگاه از نظر بین المللی در پرتغال از جایگاه ویژه ای برخوردار است و بر این مهم ایمان داریم تا سال 2020 جزء 100 دانشگاه برتر قرار گیریم.
وی افزود: ما با شعار " اتحاد نقطه قوت است" تلاش می کنیم تا از آموزش برای رفاه و آسایش و نهادینه سازی فرهنگی و اجتماعی بهره گیریم. دانشگاه ما با همکاری 14 دانشکده (معماری، هنرهای زیبا، علوم، تغذیه و علوم غذایی، ورزش، حقوق، اقتصاد، مهندسی، داروسازی، هنر، پزشکی، دندانسازی، روانشناسی و علوم تربیتی، پژوهشکده علوم زیست پزشکی آبل سالازار، و ...)، 1 مدرسه تجاری، و 16 کتابخانه به فعالیت های خود ادامه می دهد.
رییس دانشگاه پورتو ادامه داد: در حال حاضر، 29 هزار و 921 دانشجو در مقاطع مختلف ثبت نام شده اند، دو هزار و 291 محقق و عضو هیأت علمی به فعالیت های آموزشی و پژوهشی ادامه می دهند، و یک هزار و 563 نفر کادر اجرایی امور اداری دانشگاه را ساماندهی می کنند. در دانشگاه پورتو 636 مدرک در مدارج مختلف ارائه می گردد، از جمله 34 رشته کارشناسی، 18 رشته کارشناسی ارشد بینارشته ای، 124 رشته کارشناسی ارشد، 84 رشته دکتری، و 376 دوره های یادگیری مادام العمر. همچنین، مقالات علمی چاپ شده می تواند مهر تأییدی بر فعالیت گسترده دانشگاه پورتو باشد که می توان به همکاری 49 پژوهشکده اشاره کرد و چاپ 17 هزار و 442 مقاله در ISI و Web of Science در بازه زمانی 2014-2010 و ثبت 183 پتنت در سطح ملی و بین المللی به خوبی جایگاه علمی محققین و دانشجویان ما را نشان می دهد.
وی خاطر نشان کرد: در حوزه بین الملل هم امضای 702 تفاهم نامه با دانشگاه های خارج از کشور، همکاری با یک هزار و 805 موسسه آموزش عالی، 3 هزار و 616 دانشجوی بین المللی تاکنون، یک هزار و 652 دانشجوی بین المللی ثبت نام شده، همچنین یک هزار و 964 دانشجو در برنامه های مبادله ای، و بطور کلی همکاری و مشارکت با 167 کشور به خوبی جایگاه دانشگاه پورتو در سطح بین المللی را نشان می دهد.

تفاهم نامه همکاری

در این نشست مشترک دکتر خواجه رئیس دانشکده علوم زیستی و دکتر رزاقی کاشانی رئیس دانشکده مهندسی شیمی، نیز ضمن معرفی دانشکده های تحت ریاست خود نسبت به پتانسیل های موجود برای همکاری های بین المللی ابراز امیدواری کردند. دکتر جوان از اعضای هیأت علمی دانشکده علوم پزشکی نیز درخصوص دستاوردهای دانشکده در حوزه علوم اعصاب و دکتر عالم باقری در حوزه سازه های هیدرولیکی و ظرفیت های دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست توضیحاتی ارائه کردند.
پروفسور آنتونیو مانوئل پریرا رئیس موسسه علوم بیوپزشکی آبل سالازار ، پروفسور آنتونیو فرناندو سیلوا رئیس دانشکده علوم و دکتر دیوید پریرا عضو هیأت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه پورتو نیز در فواصل مختلف نشست، با بیان نظرات در حوزه های تخصصی خود، چشم انداز روشنی از همکاری دو طرف در آینده نزدیک را متصور و خواهان شناسایی پتانسیل های موجود برای همکاری های مشترک شدند.
در انتهای این ملاقات، طرف پرتغالی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع اساتید دانشگاه تربیت مدرس و در نظر گرفتن آموزش و پژوهش انحصاری در سطح تحصیلات تکمیلی بعنوان یک ارزش علمی، تمایل خود را برای امضای تفاهم نامه اعلام نمودند که پس از بررسی مفاد تفاهم نامه پیشنهادی دانشگاه تربیت مدرس، تفاهم نامه توسط طرفین امضا گردید.
هیأت پرتغالی همچنین بازدیدی یک ساعته از آزمایشگاه های دانشکده های علوم زیستی و علوم پزشکی داشتند و از نزدیک با فعالیت های محققین و دانشجویان دانشکده ها و همچنین سطح تجهیزات آزمایشگاهی قابل رقابت با آزمایشگاه های بین المللی دانشگاه تربیت مدرس آشنا شدند.
گفتنی است، جلسه با اهدای هدایا و سکه¬های یادبود دانشگاه به طرف پرتغالی و بدرقه رسمی میهمانان خاتمه یافت.

12 بهمن 1395 / تعداد نمایش : 1257