متن کامل خبر


 
بررسی موضوع عقلانیت در جهان غرب

خلاصه خبر: در نشست اخیر شوراي دانشگاه که چهارم بهمن ماه در محل برگزاری این جلسات برگزار شد ، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه به بررسی عقلانیت در غرب پرداخت.

در نشست اخیر شوراي دانشگاه که چهارم بهمن ماه در محل برگزاری این جلسات برگزار شد ، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه به بررسی عقلانیت در غرب پرداخت.
در ابتداي اين نشست حجت الاسلام فلاح رفيع به ادامه بحث عقلانيت غربي و مولفه هاي آن پرداخت و گفت: پنجمين مولفه عقلانت غربي، سابجكتيويسم مي باشد كه يكي از مولفه هاي مهم و اساسي در عقلانيت غربي است و اين مولفه از سوي دكارت كه از بنيان گزاران فلسفه غرب مي باشد آغاز شد. دكارت در كتاب تأملات خود، مساله شك در تمامي زمينه ها را مورد توجه قرار داد اما چيزي كه دكارت نتوانست درباره آن شك كند موضوع خود وجودي انسان بود كه وي در جستجوي يقين خود به نقطه ارشميدسي مي رسد و مي گويد "من مي انديشم پس هستم" و محور اصلي، انديشه من است كه با طرح اين موضوع از سوي دكارت عقلانيت جديدي در غرب آغاز شد.
دكتر فلاح رفيع در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به حادثه تلخ ساختمان پلاسكو و گراميداشت ياد و خاطره شهداي آتش نشان اظهار داشت: اين حادثه تلخ به ما اين درس را مي دهد كه بدانيم چه قدر انسان ضعيف است و حتي با بيشترين امكانات ياراي مقابله با برخي از حوادث را نخواهد داشت و اين انسان ضعيف، گاهي در برابر خدا و قوانين او گردن فرازي مي كند و در خواب غفلت فرو مي رود.

11 بهمن 1395 / تعداد نمایش : 1089