متن کامل خبر


 
اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت به 100 شرکت مستقر در پارک‌های علم‌وفناوری

خلاصه خبر: مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) از آمادگی صحا برای صدور انواع ضمانت‌نامه برای شرکت‌های فعال حوزه صنایع پیشرفته کشور خبر داد.


مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) از آمادگی صحا برای صدور انواع ضمانت‌نامه برای شرکت‌های فعال حوزه صنایع پیشرفته کشور خبر داد.
دکتر وحدت در نشست با رئیس و معاونان پارک علم و فناوری مدرس که در محل این پارک برگزار شد، با اشاره به آغاز فعالیت صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) در سال ١٣٧٧، گفت: خدمات اصلی صحا در چهار بخش «اعطای تسهیلات مالی با نرخ ترجیحی»، «صدور ضمانت‌نامه»، «سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر» و «خدمات کارشناسی» ارائه می‌شود.
به گفته وی یکی از اهداف صحا ارائه خدمات و تسهیلات رسوخ فناوری به صنایع کشور است.
وحدت با بیان اینکه یکی از نیازهای جدی شرکت‌های حوزه الکترونیک و به طور کلی فناور بنیان امکان دریافت ضمانت‌نامه‌های معتبر در اجرای قرارداد است، افزود: در این زمینه صحا تلاش کرده تا تحولی جدی در صدور ضمانت‌نامه‌ها ایجاد کند. در این راستا با اصلاح آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی، ضمانت‌نامه‌های صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک جزء تضامین معتبر قرار گرفت و این موضوع به وزارتخانه‌های مرتبط و زیرمجموعه‌های آنها از سوی وزیرصنعت، معدن و تجارت و اداره کل ذی حسابی وزارت امور اقتصاد و دارایی اطلاع رسانی شده است.
وحدت ادامه داد: از جمله ویژگی‌های ضمانت‌نامه‌های صحا این است که سپرده‌ای از متقاضیان دریافت نشده و کارمزد آن بسیار کمتر از سیستم بانکی است، در حالی‌که در سیستم بانکی باید حداقل ١٠ درصد مبلغ ضمانت‌نامه بلوکه شود.
وی درباره عملکرد صحا در صدور ضمانت‌نامه خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۹٣، حدود ٥٣٠ میلیارد ریال ضمانت‌نامه صادر شده بود و در سال ٩٤ بیش از ٤٠٠ میلیارد ریال ضمانت‌نامه مصوب شد که از آن میزان، ٢٦٥ میلیارد ریال آن صادر شد که رشد عملیاتی بسیار جدی را نسبت به طول عمر صندوق نشان می‌دهد.
به گفته وی در سال جاری نیز تلاش صحا بر این است از بیش از ١٥٠ طرح با اعطای تسهیلات حمایت کند و همچنین 700 میلیارد ریال ضمانت‌نامه صادرکند.
مدیرعامل صحا با اشاره به حمایت جدی صحا از شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور گفت: تاکنون حدود 100 شرکت مستقر در پارک از تسهیلات صحا بهره مند شده‌اند که فقط در 9 ماهه امسال‌، حدود 70 میلیارد ریال تسهیلات به این شرکت‌ها اعطا شده است و در ادامه نیز صحا آمادگی دارد از طرح‌های واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری مدرس حمایت کند.
وحدت با اشاره به ابلاغ پیوست فناوری و شرایط آن در یادگیری فناوری در تعاملات بین المللی برای پارک‌های علم و فناوری اظهار کرد: همچنین بر اساس بند «س» ماده 31 قانون رفع موانع تولید، واحدهای تولیدی می‌توانند تا 10 درصد مالیات ابرازی سال گذشته خود را به واسطه قراردادهای پژوهشی با دانشگاه‌ها یا مراکز پژوهشی به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی کنند که این اتفاق می‌تواند منابع مناسبی برای تحرک جدی در پارک‌های علم و فناوری فراهم کند.
وی در خصوص تامین مالی صنایع پیشرفته گفت: ساده ترین روش تامین مالی حوزه دانش بنیان اعطای تسهیلات با نرخ ترجیحی است، اما مدل های دیگر مانند سرمایه گذاری ریسک پذیر و تامین مالی جمعی هم وجود دارد که کمتر به آنها پرداخته شده است.
وحدت در ادامه تاکید کرد: در این راستا صحا الگوی سرمایه گذاری ریسک پذیر غیر مستقیم را تدوین کرده و هم اکنون در حال نهایی کردن نمونه‌هایی از آن به منظور الگو هستیم؛ نحوه اجرای آن به این شکل است که تسهیلات بلند مدت به نهادهای مالی خصوصی اعطا می شود تا با سازوکار مصوب صندوق بتوانند سرمایه گذاری ریسک پذیر کنند.
همچنین، دکتر امی، رئیس پارک علم و فناوری مدرس دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به تاسیس این پارک در سال 1382 گفت: در حال حاضر 104 واحد فناور در پارک فعالند که در دوره پیش رشد و رشد قرار دارند.
وی افزود: پارک علم و فناوری مدرس تاکنون تفاهم نامه‌هایی با پارک فناوری شانگ‌های، شیانگ و کوالالامپور منعقد کرده است.
امی با اشاره به حمایت صندوق حمایت از صنایع الکترونیک از واحدهای فناور پارک، گفت: خوشبختانه تاکنون چندین واحد فناور پارک از تسهیلات صحا بهره‌مند شده‌اند که امیدواریم طی تفاهم‌نامه‌ای که بزودی بین پارک و صندوق منعقد می‌شود این حمایت‌ها ادامه یابد.
در پایان این نشست بازدیدی از واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس صورت گرفت.

9 بهمن 1395 / تعداد نمایش : 1429