متن کامل خبر


 
نشست دبیران هیأت های ممیزه و کارشناسان دبیرخانه هیأت های ممیزه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور

خلاصه خبر: نشست دبیران هیأت های ممیزه و کارشناسان دبیرخانه هیأت های ممیزه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری چهارشنبه 6 بهمن ماه در سالن اجتماعات شهید مطهری دانشگاه برگزار شد.

نشست دبیران هیأت های ممیزه و کارشناسان دبیرخانه هیأت های ممیزه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری چهارشنبه 6 بهمن ماه در سالن اجتماعات شهید مطهری دانشگاه برگزار شد.
در این نشست که با حضور دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی و دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم و دکتر عبدالرضا باقری رییس مرکز هیأت های امنا و ممیزه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، اهداف، سیاست ها و موضوعات راهبردی در هیأت های ممیزه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری تبیین شد.
در ابتدای این گردهمایی دکتر محمد تقی احمدی رییس دانشگاه، از هیأت ممیزه به عنوان هیأتی تأثیرگذار در سرنوشت دانشگاه ها و تعالی آموزش عالی و علم و فناوری کشور یاد کرد و گفت: هیأت ممیزه با فعالیت خود و روال ها، آئین نامه ها و دستورالعمل هایی که اعمال می کند، مسیر اعضای هیأت علمی دانشگاه ها را ترسیم کرده و در واقع آنها را در مسیری که به توسعه و تعالی دانشگاه و آموزش عالی منتهی می شود، قرار می دهد.
وی بر نقش هیأت ممیزه در سرنوشت جامعه و نسل های آینده تأکید کرد و افزود: سرنوشت جامعه به فعالیت های علمی و گسترش دانش وابسته است و اساتید و فارغ التحصیلان دانشگاهی در این امر تأثیر گذار هستند.
رییس دانشگاه به رقابت های علمی در سطح جهان و انتشار دستاوردهای پژوهشگران ایرانی در محافل علمی معتبر اشاره کرد و گفت: توفیق دانشمندان ایرانی و توانایی محققان کشور در زمینه های مختلف علمی، ارتقاء جایگاه آنان در محافل و مراجع علمی و چاپ مقالات در مجلات معتبر نمونه هایی از قدرت فکری ایرانیان می باشد که نه تنها در ارتقاء کشور بلکه در بالا بردن توان چانه زنی با قدرت های بزرگ نیز تأثیرگذار است. گرایش های خوبی در تصمیمات هیأت ممیزه و آئین نامه های مربوطه در خصوص توجه به رقابت علمی در سطح بین المللی وجود دارد که می تواند توانمندی محقق ایرانی را در چشم جهانیان پدیدار کند.

نشست دبیران هیأت های ممیزه

وی در ادامه توجه بیشتر به هدفگذاری در زمینه تجاری سازی علوم را خواستار شد و افزود: توجه به تجاری سازی علم آنطور که باید در روال های هیأت ممیزه جایگاه خود را پیدا نکرده است. البته در آئین نامه جدید کمی توجه شده اما برای رسیدن به سرمنزل مقصود مسیر طولانی را باید طی کرد.
دکتر احمدی خاطر نشان کرد: توجه به مشکلات کشور و حل این معضلات هنوز در اهداف هیأت های ممیزه چه به صورت کمی و چه کیفی شأن خود را نیافته است. باید اساتیدی که می توانند مشکلات را حل کنند شناسایی شده، مورد تقدیر قرار گرفته و از امتیازات بهره مند شوند. اساتید بسیاری وجود دارند که به سیستم های علمی و فرهنگی کشور خدمات بزرگ و کلان ارائه داده اند و یا می توانند امکان کسب درآمد های مشروع را از بخش خصوصی برای دانشگاه خود فراهم کنند اما از طرف هیأت های ممیزه بصورت جدی مورد توجه قرار نگرفته اند.
رییس دانشگاه در پایان گفت: در راه دیپلماسی علم و فرهنگ و بین المللی کردن دانشگاه ها نیز نقش هیأت های ممیزه بسیار اثرگذار است چرا که باید برای این روند مسیر مشخص تعریف کنند تا دانشگاه های کشور در سطح بین المللی ارتقاء یابند. امیدواریم این سمینار با دستاوردهای خوب علمی و اجرایی بتواند در رسیدن به اهداف تبیین شده، تأثیرگذار باشد.

6 بهمن 1395 / تعداد نمایش : 1496