متن کامل خبر


 
طراحی و ساخت افزاره‌ای بدون نیاز به باطری برای تصویربرداری پزشکی

خلاصه خبر: پژوهشگران دانشگاه افزاره‌ مولد امواج تراهرتز طراحی کردند که می‌تواند بدون نیاز به منبع ولتاژ خارجی، از آن در تصویربرداری داخلی استفاده کرد.

پژوهشگران دانشگاه افزاره‌ مولد امواج تراهرتز طراحی کردند که می‌تواند بدون نیاز به منبع ولتاژ خارجی، از آن در تصویربرداری داخلی استفاده کرد.
دکتر محمد کاظم مروج فرشی استاد تمام گروه الکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر با همکاری دانشگاه تهران تحقیقاتی را با هدف یافتن روشی نوین برای منابع تراهرتز بدون نیاز به ولتاژ خارجی (باطری) اجرایی کردند.
عضو هیأت علمی دانشگاه در خصوص طراحی این افزاره‌ (ابزار مکانیکی و الکترونیکی) گفت: در این طرح وسیله‌ جدیدی ارائه کردیم که مستقیما امواج فروسرخ (مادون قرمز) را به امواج تراهرتز تبدیل می‌کند و از پیچیدگی‌های مربوط به تأمین منبع الکتریکی برای راه اندازی افزاره به خصوص در کاربردهای پزشکی می‌کاهد. حذف منبع ولتاژ خارجی، پنجره‌ای را به سوی کاربردهای نوینی نظیر تصویربرداری ایندوسکوپی در گستره‌ تراهرتز می‌گشاید.
دکتر مروج فرشی در اشاره به لزوم طراحی این افزاره اذعان داشت: کاربردهای منحصربه فرد امواج تراهرتز، در تصویربرداری پزشکی به ویژه از اعضای داخل بدن و ضرورت بی خطر بودن چنین ابزاری برای بیمار، لزوم طراحی و ساخت افزاره‌های مولد امواج تراهرتز را ایجاد کرده است.
وی نوآوری افزاره طراحی شده را در استفاده از میدان درونی پیوند ناشی از اتصال شاتکی برای تولید جریان تراهرتز، به جای مولد ولتاژ خارجی DC دانست و خاطر نشان کرد: این افزاره‌ی مولد تراهرتز، مبتنی بر نانو ساختارهای فلزی قرار گرفته بر روی زیر لایه‌ نیم‌رسانای نوری طراحی شده است.

طراحی و ساخت

دکتر مروج فرشی یادآور شد: میسر ساختن تصویربرداری پزشکی در درون بدن، بدون نگرانی از احتمال صدمه زدن به بیمار از طریق شوک الکتریکی و حتی محیط‌هایی که مملو از مواد مشتعل شونده هستند، بارزترین دستاورد این کار تحقیقاتی است.
عضو هیأت علمی دانشگاه به کاربردهای نتایج به دست آمده از تحقیقات اشاره کرد و گفت: این نتایج می‌تواند در حوزه‌های مختلف کاربردی نظیر تصویربرداری پزشکی، سنجش‌های شیمیایی و زیستی، مخابرات فرا پهن باند و نسل پنجم مخابرات بیسیم (5G)، سامانه‌های هوشمند حمل و نقل (ITS) و آزمون‌های غیر مخرب کاربرد داشته باشد.
گفتنی است نتایج این تحقیق در مجله‌ Optics Letters منتشر شده است.

22 دی 1395 / تعداد نمایش : 1170