متن کامل خبر


 
ظرفیت پذیرش دانشجو در سال تحصیلی 97-1396 تصويب شد

خلاصه خبر: در نشست ششم دي ماه شوراي دانشگاه كه با حضور رييس، معاونان و روساي دانشكده ها در سالن شوراي دانشگاه برگزار شد، ظرفیت پذیرش دانشجو در سال تحصیلی 97-1396 به تصويب رسيد.

در نشست ششم دي ماه شوراي دانشگاه كه با حضور رييس، معاونان و روساي دانشكده ها در سالن شوراي دانشگاه برگزار شد، ظرفیت پذیرش دانشجو در سال تحصیلی 97-1396 به تصويب رسيد.
در ابتداي اين نشست حجت الاسلام فلاح رفيع مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه در ادامه بحث عقلانيت غربي اظهار داشت: ما براي آنكه غرب را بشناسيم بايد عقلانيت غربي را خوب بشناسيم. عقلانيت غربي داراي مولفه هايي مي باشد كه نظريه تكامل زيستي، توليدگرايي و عمل گرايي (تقدم عمل بر نظر) از جمله آنها مي باشد.
وي افزود: تقدم عمل بر نظر از قرن چهاردهم و پانزدهم و با شروع رنسانس فكري در غرب شكل گرفت. در اين دوره اتفاقاتي رخ داد و شاهزاده ها براي حفظ قدرت نياز داشتند كه ابزار و توليدات بيشتر داشته باشند و سرمايه داران پا به عرصه وجود گذاشتند و جامعه طالب اين شد كه براي پيشرفت به ابزارهايي دست يابد و در اين راستا اختراعاتي نيز صورت گرفت. بنيان گذاران تقدم عمل بر نظر فقط در بعد فلسفي نبودند و در عرصه علم نيز دانشمنداني مانند كپلر، گاليله و كپرنيك قوانيني را كشف كردند. با رشد ابزار، ‌فنون و صناعات جديد شكل گرفت و تكنولوژي ايجاد شد و يك بعد از عقلانيت غربي، رشد تكنولوژي و به عبارتي عقلانيت تكنولوژيك است.
در ادامه نشست دكتر احمدي رييس دانشگاه به برخي از اخبار و رويدادهاي مهم دانشگاه طي دو هفته اخير از جمله انعقاد تفاهم نامه همكاري ميان دانشگاه تربيت مدرس و دانشگاه فناوري شيمي پكن، نشست مشترک هیأت عالیرتبه فرانسوی با مسئولین دانشگاه، برنامه گرامیداشت روز پژوهش و رونمايي از تندیس شعار دانشگاه و نيز انتخاب دكتر مسعود رضايي به عنوان پژوهشگر برتر هفدهمين جشنواره تجليل از پژوهشگران برتر كشور و موفقیت تیم دانشجویان حقوق بین الملل دانشگاه در مسابقات شبیه سازی دیوان کیفری بین المللی اشاره كرد.
در ادامه اعضاي شورا در خصوص ارتباطات بين المللي دانشگاه، برنامه ريزي و هماهنگي با گروهها و دانشكده ها در خصوص حضور هيات هاي دانشگاهي خارجي در دانشگاه، تقويت زبان انگليسي اعضاي هيات علمي، تاكيد بر حضور دانشجويان در دوره هاي 6 ماهه خارج از كشور و ... مطالبي را عنوان كردند.
در ادامه نشست تعیین ظرفیت پذیرش دانشجو در سال تحصیلی 97-1396 از سوي معاون آموزشي دانشگاه مطرح شد. دكتر جلالي در اين باره اظهار داشت: يكي از شاخص هاي مهم تعيين ظرفيت براي سال 96، تعيين ظرفيت پذيرش دانشجو از گروه محور به استاد محور مي باشد. همچنين با توجه به سياست هاي دانشگاه مبني بر ترجيح پذيرش دانشجو در مقطع دكتري نسبت به كارشناسي ارشد اين موضوع در تعيين ظرفيت سال آتي لحاظ شده است.
وي افزود: اصلاح فرمول ظرفيت، در نظر داشتن افزايش ظرفيت (متناسب با امكانات دانشگاه) نسبت به ميانگين 3 سال گذشته، مبنا قرار دادن فرمول ظرفيت به عنوان اساسي ترين و مهمترين شاخص تعيين ظرفيت و در نظر داشتن ظرفيت درخواستي دانشكده ها و مقايسه آن با امتياز فرمول ظرفيت از اهم شاخص هاي تعيين ظرفيت پذیرش دانشجو در سال تحصیلی 97-1396 مي باشد.
وي همچنين خاطر نشان كرد: در خصوص پذيرش دانشجوي شهريه اي، اولويت دانشگاه پذيرش دانشجوي نوبت دوم (شبانه) به جاي پرديس، مجازي و ... مي باشد زيرا از سطح كيفي آموزشي بهتري برخوردار مي باشند و دانشگاه مي تواند با حفظ كيفيت درآمدزايي نيز داشته باشد.
وي تصريح كرد: با مقايسه ظرفيت مصوب شوراي آموزشي براي سال 96، شاهد 4 درصد و 10 درصد افزايش ظرفيت به ترتيب در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري (روزانه) نسبت به ميانگين ظرفيت مصوب سه سال گذشته خواهيم بود. اين ميزان در مرجع ظرفيت دانشگاه در هر دو مقطع با 6 درصد افزايش همراه خواهد بود.
در ادامه اعضاي شورا به بيان نظرات و پيشنهادهای خود در خصوص ظرفيت هاي اعلام شده پرداختند و پس از بررسي و توجه به اصلاحات مطرح شده، ظرفیت پذیرش دانشجو در سال تحصیلی 97-1396 با اكثريت آرا به تصويب رسيد.

8 دی 1395 / تعداد نمایش : 2512