متن کامل خبر


 
راه اندازی دوره کارشناسی ارشد زیست فناوری دریا تصويب شد

خلاصه خبر: در نشست بيست و چهارم آبان ماه شوراي دانشگاه، راه اندازی دوره کارشناسی ارشد زیست فناوری دریا در دانشكده منابع طبيعي و علوم دريايي تصويب شد.

در نشست بيست و چهارم آبان ماه شوراي دانشگاه، راه اندازی دوره کارشناسی ارشد زیست فناوری دریا در دانشكده منابع طبيعي و علوم دريايي تصويب شد.
در اين نشست موضوع راه اندازی دوره کارشناسی ارشد زیست فناوری دریا از سوي مدير دفتر برنامه ريزي، گسترش و بازنگري مطرح شد.
دكتر مينايي با اشاره به دلايل توجيهي رشته اظهار داشت: زیست فناوری دریا یکی از شاخه های بسیار مهم زیستی می باشد. این رشته از مجموعه علوم مربوط به رشته زیست شناسی، فناوری و علوم دریایی تشکیل شده است. از اهداف این دوره می توان به استفاده از منابع عظیم زیستی دریایی نظیر استفاده از منابع دارویی ژنی و پروتئین دریا و نیز کنترل آلودگی های زیست محیطی اشاره کرد.
وي افزود: پیشرفت¬های قابل ملاحظه جهانی در گرایش¬های مختلف زیست فناوری و استفاده-های متعدد از این علم در جهت آسایش از قبیل کاربرد مواد زیست فعال دریایی در انواع داروها و محصولات آرایشی و مکمل¬های غذایی و همچنین کنترل انواع آلودگی¬ ها، وجود بستر مناسب کار و تحقیق در این زمینه در کشور و دانشگاه تربیت مدرس از قبیل منابع عظیم دریایی خلیج فارس و دریای عمان و دریای خزر و وجود امکانات و اساتید متخصص در این حوزه در دانشگاه از جمله دلايل توجيهي ايجاد اين رشته مي باشد.
وي گفت: همچنين فارغ التحصیلان این رشته به عنوان کارشناس ارشد با توجه به آگاهی هايی که در زمینه های مختلف زیست فناوری دریا کسب کرده اند، قادر خواهند بود بصورت مربی در موسسات آموزشی و پژوهشی و همچنین در اجرای پروژه های تحقیقاتی و راه اندازی مراکز تولید محصولات زیست فنآوری مشارکت نمایند.

راه اندازی دوره کارشناسی ارشد زیست فناوری دریا

وي در ادامه در خصوص اعضای هیأت علمی مدرس دوره، رشته های دایر در گروه، امکانات گروه، امکانات موجود در آزمايشگاه، سابقه رشته در دانشگاه، سابقه رشته درساير دانشگاهها، طرح موضوع در کمیسیون برنامه ریزی جامع آموزشی، طرح موضوع در شورای آموزشی دانشگاه و طرح موضوع درکمیته منتخب شورای دانشگاه مطالبي را عنوان كرد.
در ادامه دكتر رياحي رييس دانشكده منابع طبيعي و علوم دريايي نيز در خصوص امكانات و تجهيزات آزمايشگاهي گروه زيست شناسي دريا براي ايجاد رشته زيست فناوري دريا مطالبی مطرح كرد .
وي تصريح كرد: رشته زيست فناوري دريا روي بخش هاي گياهي و جلبك ها و استخراج دارو از اين گياهان و توليد محصولات آرايشي و بهداشتي تمركز دارد و اميدواريم اين رشته بتواند در پارك علم و فناوري دانشگاه نقش مفيدي ايفا كند و محصولات خوبي را ارائه نمايد.
در ادامه پس از بحث و بررسي اعضاي شورا موضوع راه اندازی دوره کارشناسی ارشد زیست فناوری دریا با اكثريت آرا به تصويب رسيد.

2 آذر 1395 / تعداد نمایش : 1313