متن کامل خبر


 
تكنولوژي در ذات تفكر و علم غربي است

خلاصه خبر: مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در نشست دهم آبان ماه شوراي دانشگاه، ابزاري و تكنولوژيك بودن را يكي از مولفه هاي مهم عقلانيت غربي عنوان كرد.

مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در نشست دهم آبان ماه شوراي دانشگاه، ابزاري و تكنولوژيك بودن را يكي از مولفه هاي مهم عقلانيت غربي عنوان كرد.
حجت الاسلام فلاح رفيع مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه در ادامه بحث عقلانيت غربي اظهار داشت: يكي از مولفه هاي عقلانيت غربي كه در جلسات قبل به آن اشاره شد،‌ داروينيسم و تكامل گرايي زيستي بود. يكي ديگر از مولفه هاي عقلانيت غربي، ابزاري و تكنولوژيك بودن آن است. يعني ابزار در ماهيت عقلانيت غربي گنجانده شد و جزء لاينفك اين عقلانيت است.
وي افزود: غرب به ابزار تكنولوژيكي نگاه مطلوب و هدفمند دارد و اين به علت تقسيم بندي علوم است و در تقسيم بندي علوم كه در غرب اتفاق افتاد ابزار به طور هدفمند ديده شد و حكمت شعري به معناي توليد كردن و خلق نمودن مد نظر تفكر غرب قرار گرفت در حاليكه تكنولوژي از نگاه شرق جز علوم محاسبه نشد و به حاشيه رفت و در جهان اسلام بيشتر به حكمت نظري و عملي مانند الهيات و اخلاق و طبيعيات توجه شد و حكمت شعري (توليد) مورد توجه قرار نگرفت.

12 آبان 1395 / تعداد نمایش : 1135