متن کامل خبر


 
هشتمين يادواره شهداي دانشگاه برگزار شد

خلاصه خبر: هشتمين يادواره شهداي دانشگاه هشتم آبان ماه با سخنراني دكتر احمدي رييس دانشگاه در مسجد دانشگاه برگزار شد.

هشتمين يادواره شهداي دانشگاه هشتم آبان ماه با سخنراني دكتر احمدي رييس دانشگاه در مسجد دانشگاه برگزار شد.
دكتر محمد تقي احمدي رييس دانشگاه در اين مراسم اظهار داشت: ما در دوران مختلف تاريخ، شاهد جنگ كفر و ايمان در زندگي ملت هاي موحد هستيم و مي بينيم اين ملت ها چه دوران سخت و پرمصيبت و پر از هجمه و گرفتاري و تجاوز را تجربه كرده اند. اين مصيبت ها يك جامعه را دچار بحران مي كند تجاوزها، فشارها و ظلم ها چه از ناحيه دروني از سوي افراد متجاوز و چه از ناحيه بيرون از جامعه در بسياري از شرايط و مشاهداتي كه در تاريخ داريم منجر به يك شكست از نظر مادي و معنوي براي جوامع بشري بوده است و جوامعي هستند كه يا به كلي نابود مي شوند يا تسليم مي شوند و يا در طول زمان با مظلوميت زندگي مي كنند. برخي نيز در برابر ظالم سر تعظيم فرود مي آورند و سبب مي شود سستي ، يأس و نابودي مكاتب اخلاقي، جامعه را فرا گيرد.
وي افزود: از طرف ديگر در تاريخ قهرماناني را مي بينيم كه توانستند با رشادت و از خودگذشتگي و ايثار و فداكاري ملت خود را از ظلم نجات دهند و اين قهرمانان در برابر تهاجم و ظلم مقاومت مي كنند. با مشاهده مكتب اهل بيت و ائمه اطهار به ويژه سيد الشهدا(ع) مي بينيم يك مفهوم جديد از نظر انگيزه مبارزه و نحوه مقاومت و دست يافته ها ايجاد شده و در ظاهر شكست مادي رخ داده ولي در بعد معنوي يك پيروزي به وجود آمده و اين روش مبارزه و برخورد با طاغوتيان و متجاوزان روش نويني در تاريخ بود كه پيام خود را به صورت زيبا، زنده، سرافراز و جاري در بطن و قلب ملتي كاشت و اين ملت توانست اين پيام را گسترش دهد.
وي خاطر نشان كرد: با سرمايه شهادت است كه ملتي مي تواند در برخورد با مصيبت ها زنده و مغرور و پر افتخار بماند و شهادت گزينه برتر پيروزي مقابل متجاوزان است. ملتي كه چنين ميراثي دارد هيچ وقت سرشكسته نيست شجاع است و در چنين جامعه اي، مردم نورانيت مكتب الهي را درك مي كنند.
دكتر احمدي با اشاره به بركات انقلاب اسلامي ايران يادآور شد: ما سرشكستگي و خودباختگي را در دوران قبل انقلاب اسلامي در توده مردم و نيز دانشگاه و روشنفكران داشتيم اما اكنون اين افتخار و سرمايه را از بركت شهادت داريم و جامعه و دانشگاهيان ما احساس سربلندي مي كنند و اين ثروتي است كه در مكتب سيد الشهدا و شهادت به دست آورديم.

هشتمين يادواره شهداي دانشگاه

وي تصريح كرد: اينكه شهداي ما مزين به تقوا،‌ اخلاق اسلامي، مكتب اهل بيت و ولايت هستند سرمايه اي است كه فقط ما توفيق داشتن آن را داريم . براي قدم برداشتن در راه تعالي، بايد به ايمان و پذيرش فرمان خدا و رسول خدا و توانايي دفاع و نگه داشتن و پاسداشت آن كه گزينه برتر همان راه شهادت و بعد زنده شدن و استغناي معنوي خود و ملت است، مسلح شد و در مرحله بعد كسب استغناي علمي و امور دنيوي بسيار مهم است كه نشان دهيم انسان مومن نيز مي تواند مدينه فاضله اي بسازد كه همه احساس پيشرفت كنند و راه براي اعتلاي همه فراهم باشد. در اين مرحله جامعه و دانشگاه هاي ما همان طور كه در مرحله اول رشادت كردند مي توانند موفقيت هاي بزرگي را كسب كنند.
وي گفت: كار قهرمانان و شهداي گمنام ما بنيان گذاري چنيني سرمايه اي بود و آنها وظيفه خود را انجام دادند و ما كه مانديم بايد به رسالت خود واقف بوده و آن را به درستي انجام دهيم.
رييس دانشگاه تاكيد كرد: ما امروز سه وظيفه داريم كه شامل استمرار و هوشياري و پاسداري و دفاع ازحريم امت و ملت است و در مرحله دوم تبليغ و زنده نگه داشتن پيام شهيدان و تبيين مكتب پر بركت ائمه اطهار كه متجسم در رفتار و كردار روزمره ما باشد و سوم در جبهه خلاقيت و سازندگي براي آنكه مدينه فاضله مستحكمي ساخته شود تا به بشريت ثابت كنيم ما اهل اثبات و تامين دستاورد هاي بشري هستيم و اهل نفي و مبارزه قهرآميز نيستيم. در اين راستا تقوا، شجاعت، دانش و از همه مهمتر ولايت و رهبري متكي به مكتب اهل بيت از ملزومات اين كار مي باشد.
ريييس دانشگاه در پايان سخنان خود ياد و خاطره شهيد محمد حسين فهميده را گرامي داشت.
پس از سخنان دكتر احمدي؛ هيات رييسه، مسئولان و دانشگاهيان با حضور بر سر مزار شهداي گمنام و قرائت فاتحه ياد و خاطره اين شهداي والا مقام را گرامي داشتند.

9 آبان 1395 / تعداد نمایش : 1276