متن کامل خبر


 
دانشکده هنر ومعماري باید حوزه تولید ادبیات هنر باشد

خلاصه خبر: نشست شوراي پژوهشي دانشگاه هفدهم مهر ماه با حضور اعضاي اين شورا برگزار شد.

نشست شوراي پژوهشي دانشگاه هفدهم مهر ماه با حضور اعضاي اين شورا برگزار شد.
در ابتداي نشست دكتر فتح الهي معاون پژوهشي دانشگاه، دکتر سید ابریشمی را به عنوان مدیر جدید دفتر پژوهش های کاربردی معرفی و از زحمات دکتر شریفی کیا تشکر و قدرداني كرد.
در ادامه دکتر فهیمی فر معاون پژوهشي دانشكده هنر گزارشي از فعاليت هاي اين دانشکده را همراه با مستندات ارائه نمود.
وي یکی از عللی که فعالیتهای دانشکده هنر دیده نمي شود را کمبود تبلیغات و اطلاع رسانی در مورد فعالیتهای این دانشکده مطرح کرد.
فهیمی فر بسیاری از افراد موثر در عرصه هنر در جامعه را فارغ التحصیلان تربیت مدرس دانست و اذعان داشت: فقط مقاله را نباید دلیل فعالیت دانست، بلکه حضور این افراد و کارهایشان خود می تواند دلیل فعالیت های علمی دانشکده باشد و این خروجی ها نیز باید در مکانیزم های ارتقا و ترفیع و موارد مشابه لحاظ گردد. معاون پژوهشي دانشكده هنر همراهی و کمک مالی معاونت پژوهشی را نیز در پیشرفت دانشکده بسیار مهم عنوان كرد.
در ادامه دکتر فتح الهی اظهار داشت: دانشکده هنر باید حوزه تولید ادبیات هنر باشد نه حوزه تولید اثر. اگر ادبیات هنر تولید شود، اثر خودش تولید می شود و این نکته ای است که بسیار اهمیت دارد و مورد غفلت واقع شده است.
در این زمینه دانشکده باید بیشتر فعال شود و طرح عملی بیاورد و بتواند جایگاه ایران و اسلام را به جايی که در سده های گذشته بوده برساند. تاسیس پژوهشکده یا واحد پژوهش هنر می تواند کمک کننده باشد. که دانشکده باید تقاضای ایجاد آن را طرح و معاونت پژوهشی برای تشکیل این واحد های پژوهشی و پژوهشکده ها تلاش می نماید.
دکتر سیفی نيز در اين زمينه تصريح كرد: راهكار انتقال دانش موجود در رشته هنر به نسل بعد بايد به نحوي از سوي دانشکده هنر پیدا شود. همچنین ایجاد زمینه های نمايش آثار هنري توليد شده از سوي دانشجویان و اساتید دانشکده هنر در سطح جامعه با لوگوي دانشگاه و نيز شرکت دانشکده هنر و دانشگاه تربیت مدرس در پروژه های ساخت اماکن مقدس با کمک معاونت پژوهشی در این زمینه باید مورد توجه قرار گيرد.
در ادامه جلسه دکتر فتح الهی پیرو چاپ مقاله¬ای در مجله ساینس به تشریح این مسئله پرداخت که عده ای با سابقه معلوم در صدد زیر سوال بردن پیشرفت علمی ایران و جلوگیری از ادامه این پیشرفت هستند.
در ادامه دکتر فتح الهی و همه اعضای هیئت علمی بر مقابله با اینگونه جو سازی ها در جامعه تاکید نمودند.
برای این منظور دکتر فتح الهی بر دفاع از حریم اعضای هیات علمی در تولید علم تاکید نموده و پیشنهاد ایجاد یک کمپین برای مقابله با رشد اینگونه مفاسد در جامعه، و پیوستن همه اعضای هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه های معتبر دیگر به این کمپین را عنوان كرد.
در ادامه اعضاي هيات علمي در خصوص توجه بیشتر اعضای هیئت علمی نسبت به داده های مقالات دانشجویان، برخورد جدي با تخلفات علمي، رعايت استانداردهاي لازم و دقت بيشتر در پذيرش دانشجو و برخورد قاطع با افرادی که در صدد از بین بردن حیثیت علمی ایران هستند مطالبي را عنوان كردند.
در پایان معاون پژوهشی دانشگاه اظهار داشت: در راستای مقابله با این اتفاق، سندی تدوین گردیده و به منظور پیگیری مساله به مراجع مربوطه ارسال خواهد گردید.

4 آبان 1395 / تعداد نمایش : 1226