متن کامل خبر


 
افتتاحيه همايش ساخت شهر پايدار ؛ تلاقي نگاه ايراني و فرانسوي برگزار شد

خلاصه خبر: افتتاحيه همايش ساخت شهر پايدار ؛ تلاقي نگاه ايراني و فرانسوي به همت قطب جغرافياي سياسي دانشگاه تربيت مدرس و سفارت فرانسه در تهران دوازدهم مهرماه در سالن استاد مطهري دانشگاه برگزار شد.

افتتاحيه همايش ساخت شهر پايدار ؛ تلاقي نگاه ايراني و فرانسوي به همت قطب جغرافياي سياسي دانشگاه تربيت مدرس و سفارت فرانسه در تهران دوازدهم مهرماه در سالن استاد مطهري دانشگاه برگزار شد.
در ابتداي اين همايش، دكتر محمدتقي احمدي رييس دانشگاه در سخناني ضمن خير مقدم به میهمانان اين همايش اظهار داشت: دانشگاه تربيت مدرس از اينكه ميزباني اين همايش را بر عهده دارد بسيار خرسند است و اميدواريم اين همايش فرصتي براي آغاز همكاري هاي علمي و فرهنگي ميان دانشگاه تربيت مدرس و دانشگاههاي كشور فرانسه باشد.
وي در ادامه ضمن معرفي كوتاهي از دانشگاه تربيت مدرس تصريح كرد: دانشگاه تربيت مدرس دانشگاه جامع تحصيلات تكميلي در كشور است كه از نظر برونداد علمي و فناوري رتبه دوم كشوري را دارا مي باشد. اين دانشگاه 3800 دانشجوي دكتري و 6 هزار دانشجوي كارشناسي ارشد در رشته هاي مختلف فني و مهندسي، علوم پايه، هنر، كشاورزي وعلوم دريايي، علوم انساني و پزشكي دارد. همچنين اين دانشگاه 30 هزار فارغ التحصيل در مقطع تحصيلات تكميلي در طي عمر كوتاه خود به جامعه عرضه كرده است كه بسياري از آنها در جامعه و صنعت، دانشمندان برجسته اي بوده و در راس كارهاي بزرگ قرار دارند.
وي با اشاره به موضوع همايش شهر پايدار تاكيد كرد: اين همايش توجه خاصي به شهرهاي بزرگ و مشكلات اين گونه شهرها دارد و براي ايران كه در يك مرحله تحول اجتماعي سريع از حيث شهرنشيني مي باشد بسيار حائز اهميت است .
رييس دانشگاه افزود: پديده هاي نوظهور و پيش بيني نشده اي كه در شهرهاي بزرگ رخ مي دهد، اغلب مديران شهري را غافلگير مي كند و مسائلي كه در شهرهاي بزرگ با آن روبرو هستيم نه تنها محيط زيست بلكه بهداشت جسم و روان،‌ آسايش رواني، مديريت اجرايي، مديريت فرهنگي، اجتماعي وسياسي، اقتصاد شهري،‌ بلاياي طبيعي،‌ تهديدات انسان ساز و امنيتي و تروريستي و تامين آب و انرژي و منابع حياتي است.
وي يادآور شد: طيف بسياري از مشكلات كه در شهرهاي بزرگ ايجاد مي شود به طور غافلگيرانه اي مديريت شهري ما را تحت تاثير قرار مي دهد و مديريت چنين شهرهايي سختي ها و مشكلات بسياري دارد و حتي در برخي زمينه ها به دليل بروز سريع واكنش در زمان كوتاه، از مديريت كشور نيز سخت تر است.
دكتر احمدي خاطر نشان كرد: در حال حاضر شهر تهران از مسائل محيط زيستي و مسائل اجتماعي به شدت رنج مي برد و در اين زمينه بايد بزرگان ايراني و فرانسوي ياري كنند و نتايج كارهاي آنها بتواند براي مديريت شهري و مديران جامعه مفيد واقع شود.
وي يكي از مشكلات حاد شهرهاي بزرگ را تامين منابع اقتصادي لازم براي شهر عنوان كرد و گفت: تامين منابع در تهران از راه قابل دفاعي صورت نمي گيرد و نياز به تغييرات جدي در آن احساس مي شود و نتيجه همه اين موارد، ‌شرايطي را فراهم كرده است كه آسايش شهروندان به تدريج كاهش يابد و آنچه هدف جامع شهري است، فراهم كردن محيط رشد و فعاليت بالنده شهروندان است كه در يك فرآيند توسعه انساني بتوانند اقتصاد مولدي داشته باشند.

افتتاحيه همايش ساخت شهر پايدار

رييس دانشگاه به تجربه فرانسه در شهرسازي و مديريت شهري اشاره كرد و گفت: فرانسه در شهرسازي و مديريت شهري و رفاه شهروندان تجربه شناخته شده اي است به ويژه در دوران پس از جنگ جهاني دوم، تحولات اجتماعي صورت گرفته منجر به همگرايي مناسبي شد كه اميدواريم اين تجربيات مورد استفاده محققان ايراني قرار بگيرد و در كنار اين جلسات ، راهكارهاي روشن و شفاف براي شهرهاي بزرگ ايران عرضه شود.
وي ابراز اميدواري كرد: اين همايش و كارگاههاي تخصصي در سال هاي آينده پيگيري شود و به صورت موردي و مقطعي باقي نماند و دانشگاه تربيت مدرس نيز آمادگي همكاري خود را در اين زمينه اعلام مي دارد . ما در دانشگاه تربيت مدرس داراي اساتيد توانمند در حوزه شهرسازي،‌ معماري،‌ مديريت شهري و جغرافياي سياسي هستيم و روابط خوبي با مديريت هاي اجرايي كشور داريم و اميدواريم بتوانيم چرخه دانش و علم و تجربه را به دانش عملي گره بزنيم.
وي در پايان تصريح كرد: دانشگاه تربيت مدرس اين آمادگي را دارد كه در همه زمينه هاي علم و فناوري با دانشگاههاي ممتاز و توانمند فرانسه ارتباط قوي داشته باشد و در حال حاضر دانشگاه در صدد گسترش اين روابط است و اميدواريم اين همايش به عنوان فرصتي مناسب براي شروع فصل ممتازتري در همكاري دانشگاهي ايران و فرانسه به شمار آيد.
در ادامه اين همايش فرانسوا سنمو سفير فرانسه در ايران ضمن خوشامدگويي به حاضران در سالن ، برگزاري اين همايش را در جهت رفع مشكلات شهري بسيار حائز اهميت عنوان كرد.
در ادامه دكتر نوريان معاون اسبق سازمان جهاني هواشناسي و معاون سابق رييس جمهور و دكتر حافظ نيا مدير قطب جغرافياي سياسي دانشگاه به ايراد سخنراني پرداختند. دكتر پاپلي يزدي نيز به معرفي همايش و كارگاههاي آن پرداخت.
گفتني است اين همايش در روزهاي دوازدهم و سيزدهم مهرماه در دانشگاه تربيت مدرس برگزار مي شود. در بخش اختتامیه این همایش نیز دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی سخنرانی کردند.

14 مهر 1395 / تعداد نمایش : 1263