متن کامل خبر


 
توليد ايمپلنت هاي بهبود يافته با نانوساختار تيتانيوم از سوي محققان دانشگاه

خلاصه خبر: پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس با اعمال یک پوشش نانوکامپوزیتی بر روی قطعات تیتانیومی، راهکاری برای افزایش کارایی این قطعات در کاربردهای مهندسی پزشکی و ساخت ایمپلنت‌ها ارائه دادند.

پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس با اعمال یک پوشش نانوکامپوزیتی بر روی قطعات تیتانیومی، راهکاری برای افزایش کارایی این قطعات در کاربردهای مهندسی پزشکی و ساخت ایمپلنت‌ها ارائه دادند.
امروزه تیتانیوم و آلیاژهای آن به دلیل وزن کم، استحکام بالا، دمای ذوب بالا، مقاومت به خوردگی بالا و زیست سازگاریشان، کاربرد گسترده‌ای در صنایع هوافضا، پتروشیمی و زیست پزشکی یافته‌اند. بااین‌وجود روش‌هایی وجود دارد که به‌ منظور بهبود خواص زیستی، مکانیکی و خوردگی این مواد بر روی آنها اعمال می‌شود.
فرایند اکسیداسیون پلاسمای الکترولیتی یکی از فرایندهای دوستدار محیط ‌زیست و مورد توجه در این عرصه بوده است که می‌توان با استفاده از آن خواص مطلوب‌تری را برای تیتانیوم و آلیاژهایش ایجاد کرد.

توليد ايمپلنت هاي بهبود يافته

دکتر محمود علی‌اف خضرایی عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگویی با تاکید بر اینکه الکترولیت مورد استفاده در فرایند پلاسمای الکترولیتی نقش مهمی در خواص نهایی پوشش ایجاد شده ایفا می‌کند، از اجرای تحقیقاتی در این زمینه خبر داد.
وی هدف از انجام این تحقیقات را استفاده از فرایند اکسیداسیون پلاسمای الکترولیتی و یک الکترولیت بهینه به ‌منظور ایجاد یک پوشش نانوکامپوزیتی بر روی تیتانیوم خالص تجاری دانست و ادامه داد: در این طرح اثر مواد غیرسمی کتوکنازول بر روی میزان جذب نانوذرات آلومینا درون پوشش مورد بررسی قرار گرفت.
خضرایی خاطرنشان کرد: فرایند پوشش دهی مورد استفاده در این طرح یک فرایند دوستدار محیط‌ زیست است به‌ علاوه که در الکترولیت آن از مواد غیرسمی استفاده شده است. اعمال پوشش نانوکامپوزیتی بر روی قطعات تیتانیومی موجب بهبود عملکرد این قطعات در محیط بدن خواهد شد.
این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به جزئیات اجرای این تحقیقات، یادآور شد: در فرایند پلاسمای الکترولیتی سعی می‌شود لایه‌ اکسیدی موجود بر روی قطعه‌ تیتانیومی با اعمال یک جریان الکتریکی ضخیم شود. همچنین حضور افزودنی‌ها درون الکترولیت موجب می‌شود لایه‌ اکسیدی به‌ صورت لایه‌ اکسیدی کامپوزیتی حاوی مواد افزودنی رشد کند. این موضوع موجب بهبود خواص خوردگی و مکانیکی قطعه‌ نهایی خواهد شد.

توليد ايمپلنت هاي بهبود يافته

محقق این طرح با توضيحاتي در رابطه با مراحل انجام این طرح گفت: در این تحقیق در تیتانیوم خالص تجاری به ‌عنوان زیرلایه استفاده شد و الکترولیت مورد استفاده جهت اعمال فرایند اکسیداسیون پلاسمای الکترولیتی حاوی نانوپودر آلومینا و مقادیر مختلف افزودنی کتوکنازول بوده است. پس از اعمال فرایند اکسیداسیون پلاسمای الکترولیتی، اثر میزان کتوکنازول بر نحوه‌ رشد پوشش، جذب نانوذرات آلومینا، مورفولوژی، ساختار شیمیایی و خواص مکانیکی مورد مطالعه قرار گرفته است.
وی با اشاره به نتایج به دست آمده، اظهار کرد: بر اساس نتایج به ‌دست‌آمده، حضور ماده‌ کتوکنازول موجب افزایش جذب نانوذرات آلومینا درون پوشش شده و این موضوع کاهش تخلخل و افزایش فشردگی پوشش نهایی را به دنبال داشته است.
این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر محمود علی‌اف خضرایی و علیرضا صبور روح اقدم از اعضای هیأت علمی دانشگاه، حسین شریفی تودشکی دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد و قاسم براتی دربند دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه است و نتایج آن نیز در مجله Tribology International به چاپ رسیده است.

6 مهر 1395 / تعداد نمایش : 1747