متن کامل خبر


 
برگزاری نشست هم اندیشی استادان با سخنرانی دکتر فتح الهی

خلاصه خبر: نشست هم اندیشی استادان با سخنرانی دکتر فتح الهی معاون پژوهشی و فناوری پیرامون موضوع آینده پژوهی و علم معاصر روز سه شنبه بیست و سوم شهریورماه در سالن شورای دانشگاه برگزار شد.

نشست هم اندیشی استادان با سخنرانی دکتر فتح الهی معاون پژوهشی و فناوری پیرامون موضوع آینده پژوهی و علم معاصر روز سه شنبه بیست و سوم شهریورماه در سالن شورای دانشگاه برگزار شد.
در این نشست، بحث در خصوص نظام convergence با ارائه خلاصه ای از جلسات گذشته آغاز شد. دکتر فتح الهی به تغییر نگاه قدیمی به علم از انقسام به سمت integrative اشاره کرد و گفت: امروزه علم و تکنولوژی از هم جدا نیستند. مجموعه ای از فعالیت های علمی بشر به جایی رسیده است که دیگر با تکنو ساینس مواجه هستیم. همانگونه که در جلسات قبلی بحث شد، convergence، دارای سه لایه است. لایه اول NBIC ، لایه دوم Convergence of Science And Technology و لایه سوم نیز آمیختگی دانایی، تکنولوژی و جامعه می باشد. سیستم فعالیت انسانی با محوریت تحول دارای 4 پلت فرم یا سکو است. پلت فرم نخست، سکوی بنیادین یا NBIC سیستم ، پلت فرم دوم در مقیاس انسان، پلت فرم سوم در مقیاس کره زمین و محیط زیست و سکوی چهارم در مقیاس جامعه می باشد.

نشست هم اندیشی استادان

وی افزود: آدمی، زمین، تکنولوژی و جامعه با یکدیگر بصورت موزون، هماهنگ و همنوا در جهت ایجاد نفع اجتماعی در ارتباط هستند. انسان از رویکرد به هم آمیختگی دانایی، تکنولوژی و جامعه ، رشد و توسعه می یابد. علوم و فناوری و تکنولوژی های جدید که قادرند مسائل حل نشده را حل کنند در نهایت به منظور تقویت توانایی های انسان به کار گرفته می شوند. در قرن 21 دانشمندان می خواهند به مدد علوم و تکنولوژی های همگرا توانایی های انسان را تقویت کرده و قابلیت های بیولوژیک آن را ارتقا دهند و در فرم و ساختار بدن انسان تغیراتی ایجاد کنند.
دکتر فتح الهی در ادامه با اشاره به تسلط بر بنیادی ترین ساختار زیستی یا همان ژن ها و مداخله در آن اظهار داشت: انسان این دانش را کسب کرده و با روش های علمی جدید از سطح ژن تا سطح پروتئین ها مسلط و قادر به مداخله است. این توانمندی ها به ما کمک خواهد کرد که آزادانه به تغییر فرم بپردازیم و سیستم هایی از طبیعت زنده را مثل بینی، چشم و یا گوش در آزمایشگاه تولید کنیم. همانطور که در علوم مربوط به نانو تکنولوژی با پیشرفت های بسیار در سطح اتم به مواد مسلط شدیم و می توانیم با مداخله در چینش اتم ها به موادی دست یابیم که در طبیعت وجود ندارند. ساخت و بکارگیری سیستم های بیو رباتیک نیز یکی دیگر از قابلیت های علوم و تکنولوژی های جدید است که ما به توسط آن می توانیم در بدن انسان تغییراتی ایجاد کرده و آن را به شکل دلخواه درآورده و دراختیار ابزار قرار دهیم و در نهایت با تغییراتی که در قوای شناختی، جسمی و ... بروز می کند موجودی فرا انسان ایجاد می گردد.

نشست هم اندیشی استادان

وی افزود: با بهره مندی از علوم همگرا می شود توانایی های انسان را تا جایی بالا بردکه به life customization دست یافت. مرحله ای که انسان بتواند زندگی خود را به دلخواه طراحی کند. مثلث Bio Technology ، Nano Technology و Information Technology این قابلیت را ایجاد می کند که به Human optimization یا بهینه سازی انسان دست یابیم.
دکتر فتح الهی تصریح کرد: بکارگیری علوم و فناوری های همگرا نه تنها منجر به تغییرات روی انسان و قوای جسمانی و شناختی آن می شود بلکه با استفاده از علوم و فناوری های همگرا می توان محیط های هوشمند را طراحی و ارتباط انسان با محیط پیرامون و ماشین را Smart کرد و به سطح جدیدی از ارتباطات رسید.

24 شهریور 1395 / تعداد نمایش : 1522