متن کامل خبر


 
همایش صادرکنندگان ایران و افغانستان در دانشگاه برگزارشد

خلاصه خبر: همایش صادرکنندگان ایران و افغانستان با رویکرد حفظ و افزایش بازارهای صادراتی ایران و سرمایه گذاری های مشترک فعالان اقتصادی دو کشور چهارم شهریورماه با حضور سفیر افغانستان در ایران، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران و شرکت های فعال این حوزه در سالن شهید چمران دانشگاه برگزار شد.

همایش صادرکنندگان ایران و افغانستان با رویکرد حفظ و افزایش بازارهای صادراتی ایران و سرمایه گذاری های مشترک فعالان اقتصادی دو کشور چهارم شهریورماه با حضور سفیر افغانستان در ایران، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران و شرکت های فعال این حوزه در سالن شهید چمران دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در همایش همایش صادرکنندگان ایران و افغانستان گفت: برای توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه شرقی به ویژه افغانستان، توسعه ظرفیت بندری چابهار با 334 میلیون دلار تامین اعتبار از طرف بانک توسعه صادرات انجام می شود و ظرفیت بندری چابهار از 2 و نیم میلیون تن کنونی به 8 میلیون تن افزایش می یابد.
وی اضافه کرد: در این باره برای مرحله نخست 20 میلیون یورو گشایش اعتبار صورت گرفت که با تکمیل طرح توسعه ظرفیت بندری چابهار، رونق در اقتصاد افغانستان اتفاق می افتد.
صالح آبادی افزود: هم اکنون آرین بانک افغانستان تنها کارگزار بانک توسعه صادرات است که خدمات ارزی را برای صادرکنندگان و فعالان اقتصادی در افغانستان ارائه می کند.
وی با بیان اینکه سال گذشته 116 میلیارد تومان تسهیلات صادراتی به مقصد افغانستان اختصاص دادیم ، گفت : از سال 90 تاکنون 480 میلیارد تومان تسهیلات صادراتی برای صادرکنندگان به مقصد افغانستان اختصاص دادیم که 14 میلیارد و 960 میلیون تومان آن در چهار ماه نخست امسال است.
در این همایش که مسئولان اتاق بازرگانی مشترک دو کشور، سفیر افغانستان در ایران، مدیرعامل بانک توسعه صادرات و فعالان اقتصادی دو کشور حضور داشتند راهکارهای توسعه صادرات به کشورهای همسایه و جاده ابریشم و راهکارهای قانونی، حمل و نقل، مبادلات ارزی و بازاریابی برای تقویت صادرات بررسی شد.
بررسی راهکارها و ظرفیت های صادرات به افغانستان، بررسی چالش ها و مشکلات صادرکنندگان ایرانی در افغانستان ، نقش اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان در توسعه صادرات، چگونگی بهره مندی شرکت های کوچک و متوسط ایرانی از اینترنت برای ورود به بازارهای بین المللی، اعتبارسنجی خریداران خارجی و ارزیابی ریسک های موجود در کشور افغانستان، بررسی مسائل بانکی، حمل و نقل و گمرک از محورهای این همایش است که شرکت کنندگان در نشست های تخصصی درباره آن تبادل نظر کردند

6 شهریور 1395 / تعداد نمایش : 1142