متن کامل خبر


 
تصویب قوانین و مقررات خدمات سخت افزاری و نرم افزاری در شورای فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

خلاصه خبر: در جلسه شورای فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه که 31 خرداد ماه با حضور رییس دانشگاه، معاون پژوهشی و سایر اعضای شورا برگزار شد، قوانین و مقررات پیشنهادی مرکز رایانه و اطلاع رسانی در خصوص خدمات سخت افزاری و نرم افزاری بررسی و تصویب شد.

در جلسه شورای فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه که 31 خرداد ماه با حضور رییس دانشگاه، معاون پژوهشی و سایر اعضای شورا برگزار شد، قوانین و مقررات پیشنهادی مرکز رایانه و اطلاع رسانی در خصوص خدمات سخت افزاری و نرم افزاری بررسی و تصویب شد.
در ابتدای این جلسه دکتر روانشاد، مدیر مرکز رایانه و اطلاع رسانی به تمهیدات این مرکز به منظور جلوگیری از نفوذ به شبکه دانشگاه اشاره کرد و گفت: با توجه به تجهیز شبکه دانشگاه به فایروال، دانشگاه از حملات متعددی که خصوصا در ماه های اخیر اتفاق افتاده بود محفوظ مانده و با هشیاری، حملات منتفی گردیده است.
دبیر شورای فناوری اطلاعات و ارتباطات در خصوص بررسی سیستم جدید ایمیل دانشگاه تصریح کرد: گزارش Mail سرورهای دانشگاه های معتبر جهان نشان دهنده استفاده 10 دانشگاه برتر اروپا و 12 دانشگاه برتر آمریکا از سیستم Microsoft exchange و مهاجرت هاستینگ های بزرگ به سمت Microsoft exchange می باشد.
وی در تشریح موضوع خریداری و قیمت نهایی نرم افزار گفت: تهیه نرم افزار و قیمت نهایی آن را می توان به دو شکل مورد بررسی قرار داد. 1- تهیه نرم افزار به صورت Cloud و پرداخت مبلغ سالانه به تعداد کاربران دانشگاه و 2- خرید نرم افزار توسط شرکت های واسط مایکروسافت.
در پایان این جلسه مقرر گردید مرکز رایانه و اطلاع رسانی مراحل اولیه نصب و استقرار 2016Microsoft exchange را آغاز نموده و روند گسترش سایر خدمات مبتنی بر سرور مذکور را در جلسه آتی شورا ارائه نماید.
در این نشست همچنین مقرر گردید پهنای باند دانشگاه با توجه به ارائه خدمات مطلوب، قیمت مناسب و سابقه خوب، از پژوهشگاه دانش های بنیادی وزارت علوم بدون نیاز به ترک تشریفات مناقصه تأمین گردد.
در جلسه شورای فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه، قوانین و مقررات سخت افزار و نرم افزار نیز مورد بررسی قرار گرفت و مقرر گردید کلیه خرید های سخت افزاری و نرم افزاری در حوزه IT و قراردادهای خرید، نگهداری، ارتقاء نرم افزار، تجهیزات سخت افزاری و شبکه بر اساس مشاوره فنی، نظارت و تأیید مرکز رایانه انجام گیرد. همچنین ارائه کلیه خدمات حوزه فناوری اطلاعات بر اساس مجوز کتبی مرکز مذکور صورت پذیرد.
در این جلسه همچنین مقرر گردید نگهداری و هاستینگ کلیه سخت افزارهای سرورهای دانشگاه در مرکز داده بر اساس قوانین و مقررات فنی و امنیتی انجام شود و دسترسی به سرورهای مذکور تنها با رعایت قوانین مرکز رایانه و اطلاع رسانی امکان پذیر باشد.

14 تیر 1395 / تعداد نمایش : 1254