متن کامل خبر


 
برگزاری تجدید میثاق دانشگاهیان تربیت مدرس با آرمان‌های امام راحل (ره)

خلاصه خبر: در آستانه بیست و هفتمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) دانشگاهیان دانشگاه تربیت مدرس دهم خرداد ماه همگام با سایر دانشگاهیان کشور با حضور در مرقد مطهر امام راحل (ره) با آرمان های معمار کبیر انقلاب اسلامی تجدید میثاق کردند.

در آستانه بیست و هفتمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) دانشگاهیان دانشگاه تربیت مدرس دهم خرداد ماه همگام با سایر دانشگاهیان کشور با حضور در مرقد مطهر امام راحل (ره) با آرمان های معمار کبیر انقلاب اسلامی تجدید میثاق کردند.
اين مراسم با حضور رییس، معاونان و جمعی از اعضای هیات علمی ،کارمندان و دانشجویان دانشگاه و اعضای حوزه بسیج کارکنان با اداي احترام ، قرائت فاتحه و نثار تاج گل از سوي دانشگاهيان به مرقد شريف بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران و قرائت ميثاق نامه برگزار شد.
در پایان این مراسم میثاق‌نامه دانشگاهیان با آرمان‌های بلند انقلاب و امام خمينی(ره) توسط رئیس دانشگاه علامه طباطبایی قرائت شد.

متن این میثاق نامه به شرح زیر است:

تجدید میثاق دانشگاهیان

پدیده انقلاب اسلامی ملت ایران در قرن بیستم سرآغاز تحولات چشم گیر جهانی در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی شد و موجی از امید را در دل ملت‌های آزاده دنیا به وجود آورد. این اتفاق بزرگ تاریخی در حالی رخ داد که جغرافیای ایران ،عرصه‌ی تام و تمام سلطه بیگانگان بخصوص آمریکا بوده و همه شئون و امورات کشور مستقیم یا غیر مستقیم توسط سفارت‌خانه‌ها و مستشاران خارجی اداره می‌شد.
آنچه مسیر حرکت ملت ایران را دگرگون نمود و حرکتی عظیم ، ملی و متفاوت با حرکت‌های آزادی خواهانه گذشته را رقم زد رهبری نهضت اسلامی بود که در همه ابعاد مختصات خروش ملت را دگرگون کرده بود. امام خمینی (ره) به عنوان فقیهی برجسته ، عارفی واصل، فیلسوف و سیاستمداری مسلط، همه شئون یک رهبر دینی و الهی را به منصه ظهور رساند ونه تنها بر فضای اجتماعی کشور بلکه بیش از آن در دلها و جانهای مردم نیز نفوذ کرده بود و نهضتی را بنیان نهاد که بسیاری از مدعیان سیاست‌ورزی و جامع شناسی دنیا تاکنون از درک ابعاد مختلف آن عاجز مانده است.
اکنون با گذشت قریب به 27 سال از رحلت آن پیر فرزانه و امام سفر کرده گفتمان انقلاب اسلامی همچنان مرکز ثقل تحولات داخلی عظیم بین‌المللی بوده و با رهبری داهیانه خلف صالح آن امام بزرگوار به مسیر پرافتخار خود ادامه می‌دهد و لذا در این لحظه و در جوار این مرقد مطهر و در محضر آن روح مطهر با خداوند تبارک و تعالی عهدی می‌بندیم که پیش از این نیز بر آن شهادت داده بودیم و تجدید بیعت خود را نسبت به جانشین شایسته و استوار ایشان حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، اعلام می‌داریم.
ما دانشگاهیان باور داریم که انقلاب اسلامی نوید بخش صبح دولت حضرت ولی عصر (عج) است و لذا عهد می‌بندیم که در این مسیر مبارک تمام قوای خود را برای پی ریزی زمینه‌های علمی و نرم افزاری تمدن نوین مهدی به کار گیریم و از هدایت و راهنمایی رهبر فرزانه انقلاب که پرچمدار حکمت، آزاد اندیشی و مجاهدت در مسیر نیل به مقاصد عالی انقلاب و بنای تمدن نوین اسلامی است تبعیت محض داشته باشیم.
ما دانشگاهیان معتقدیم مقوله استکبار ستیزی و مبارزه با امپریالیسم جهانی به رهبری آمریکارفتاری خدشه ناپذیر در سیره فکری و عملی امام خمینی (ره) بوده است و هرگونه اقدام و تلاش برای عدول از این اصل دینی و قرآنی ایجاد نوعی انحراف غیر قابل قبول در انقلاب اسلامی است.

تجدید میثاق دانشگاهیان

ما دانشگاهیان در این زمانه پرچالش تدبیر آن رهبر فرزانه را در مقوله اقتصاد مقاومتی تنها راهکار عبور از گردنه‌های حساس این دوران دانسته و برای تحقق و شکل دهی به لوازم عملی و نظری اقتصاد مقاومتی و رجوع به تجربه‌های ارزشمند تاریخ انقلاب و بازخوانی و بازسازی آنها در محیط علمی دانشگاه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.
ما دانشگاهیان انزجار و مخالفت خود را نسبت به فتنه گران منطقه و رژیم‌های مرتجع وابسته به غرب که با آتش افروزی خود منطقه را به جولانگاه زیاده خواهی های استکبار جهانی تبدیل کرده اند اعلام می کنیم و ضمن پشتیبانی از ملتهای مظلوم و مسلمان جهان حمایت همه جانبه خود را جبهه مقاومت اسلامی و خصوصا برادران عزیزمان در حزب‌الله لبنان ، انصارالله یمن و مجاهدین سوریه و عراق و بحرین اعلام می‌داریم.
ما دانشگاهیان وصایای امام راحل عظیم‌الشأن درباره مبانی و ضرورت‌های اسلامی شدن دانشگاهها را از یاد نبرده‌ایم و ایمان داریم که افق‌های بسیار بلند دانشگاه اسلامی قابل قیاس با سقف کوتاه علم در دانشگاههای غربی نیست و بر این اساس ضروری است که راهکارهای دست یابی به افقهای بلند و نظام دانشگاهی ما عملیاتی شود.
ما دانشگاهیان حمایت خود را از اقدامات جدی و موثر دولت خدمت گذار برای تحقق اقتصاد مقاومتی و پیشبرد اهداف متعالی انقلاب اسلامی درعرصه‌های مختلف جهانی را اعلام می‌داریم

 

10 خرداد 1395 / تعداد نمایش : 1206