متن کامل خبر


 
سخنرانی امیر سرتیپ خلبان دکتراحمد مهرنیا به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر

خلاصه خبر: به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازي خرمشهر، امیر سرتيپ احمد مهرنیا از پیشکسوتان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در مسجد دانشگاه به معرفی گوشه‌هایی از حضور چشمگیر نیروی هوایی در دوران دفاع مقدس پرداخت.

به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازي خرمشهر، امیر سرتيپ احمد مهرنیا از پیشکسوتان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در مسجد دانشگاه به معرفی گوشه‌هایی از حضور چشمگیر نیروی هوایی در دوران دفاع مقدس پرداخت.
امير سرتیپ خلبان احمد مهرنیا از پیشکسوتان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به گوشه هایی از دلاورمردی های نیروی گفت: به گواهی تاریخ در اوایل دفاع مقدس با وجود صدماتی که نیروی هوایی و ارتش خورده بود نیروهای مسلح از آماده ترین نیروها بودند و نیروی هوایی با ماهیت سریع السیر بودن در مناطق حساس عمل می کرد.
وی ادامه داد: قبل از آغاز جنگ سراسری عراق علیه ایران در شهریور 58 نیروی هوایی در قبال تجاوزات دشمن دفاع می کرد و شهدایی را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است. از سوی دیگر با حمله اصلی عراق در 31 شهریور 59 به خاک میهنمان تنها سه ساعت بعد ازتجاوز هوایی عراق، نیروی هوایی اولین پاسخ خود را از پایگاه بوشهر با 4 فروند هواپیما و پس از آن از پایگاه همدان، حملات مدافعه جویانه را در قبال دشمن انجام دادند.

سخنرانی امیر سرتیپ خلبان دکتراحمد مهرنیا

خلبان پایگاه هوایی دزفول در دوران دفاع مقدس با اشاره به مهمترین عملیات های که نیروی هوایی در آن حضور داشته افزود: عملیات های خیبر، والفجر8، کربلای 5 و مرصاد از جمله عملیات هایی است که نیروی هوایی در آن حضور شاخص داشتند ودر آخرین عملیاتی که ارتش و سپاه در آن همکاری داشتند عملیات مرصاد بود که بارها پادگان های منافقین بمباران شد ومنافقین در بخش های مختلف عراق سرکوب شدند.
نويسنده كتاب ستاره هاي نبرد هوايي گفت: عملیات های نیروی هوایی نام گذاری نداشته و تنها چند عملیات به نام های مختلفی چون حمله به اچ 3 و انتقام در 31 شهریورو عملیات 140 عملیات هایی است که نامگذاری شدند.

وی ادامه داد: در عملیات حمله به اچ3 حمله به سه پایگاه دوردست عراق در دستور کار قرار گرفت و با وجود فاصله 3 هزار و 500 کیلومتری و سوخت گیری در بین مسیر که ممکن نبود این عملیات انجام شد.

وي در ادامه به بيان خاطراتي از حضور خود در عمليات هاي مختلف پرداخت.

 

4 خرداد 1395 / تعداد نمایش : 1304