متن کامل خبر


 
طرح دوره یادگیری زبان فارسی دانشجویان بین المللی دانشگاه بررسی شد

خلاصه خبر: پانزدهمین نشست شورای همکاری های علمی بین المللی دانشگاه ، روز چهارشنبه هشتم اردیبهشت ماه با حضور رییس دانشگاه و اعضای شورا برگزار شد.

پانزدهمین نشست شورای همکاری های علمی بین المللی دانشگاه ، روز چهارشنبه هشتم اردیبهشت ماه با حضور رییس دانشگاه و اعضای شورا برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر احمدی بر استفاده از دانشجویان مسلط به زبان انگلیسی و روابط عمومی بالا برای راهنمایی دانشجویان بین المللی جهت آشنایی با محیط دانشگاه و همراهی با این دانشجویان و هیأت های خارجی برای سفرهای برون شهری تأکید کرد.
در ادامه بحث شیوه نامه پذیرش دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در دانشگاه مطرح گردید. اعضای شورا بر فراهم نمودن ملزومات اجرایی دوره از جمله: آماده بودن پورتال انگلیسی دانشکده ها، در دسترس بودن اطلاعات لازم، ارزیابی گروه هایی که آمادگی برگزاری دوره را دارند، ارائه برنامه درسی توسط دانشکده ها، تعیین و تأیید اساتید برگزار کننده دوره توسط رؤسای دانشکده ها اتفاق نظر داشتند.
در نشست شورای همکاری های علمی بین المللی دانشگاه، توسعه تعاملات علمی با دانشگاه های کشور چین مطرح شد. دکتر احمدی عدم شناخت کافی از دانشگاه های این کشور و تفاوت بسیار زیاد فضای فرهنگی چین با ایران را از موانع موجود در توسعه تعاملات و علل عدم استقبال دانشکده ها جهت همکاری با دانشگاه های چین برشمردند.
در این نشست همچنین مشکلات حضور و اقامت دانشجویان بین المللی در دانشگاه برای گذراندن دوره های کوتاه مدت و تسهیل شرایط اقامت این دانشجویان در خوابگاه های مناسب در دانشگاه مطرح گردید. در این خصوص مقرر گردید الگو و رویه گذراندن این دوره ها توسط دکتر خاجی تعیین و به شورا ارائه شود.
در بخش دیگری از پانزدهمین نشست شورای همکاری های علمی بین المللی دانشگاه، طرح برگزاری دوره یادگیری زبان فارسی برای دانشجویان بین المللی بررسی شد. از آنجا که مهم ترین هدف راه اندازی این دوره، ایجاد توانایی برقراری ارتباط با محیط در دانشجویان خارجی می باشد، اعضاء شورا پیشنهاد نمودند یادگیری زبان فارسی دومرحله ای باشد. در نهایت مقرر گردید در مرحله اول، دوره فشرده یک ماهه بدون بحث نگارش فارسی اجرا گردد و در مرحله دوم، دوره پیشرفته به مدت یک ماه برگزار شود. اصلاحات پیشنهادی برگزاری دوره یادگیری زبان فارسی جهت اجرا به مرکز زبان و ادبیات فارسی ، ابلاغ شد.
در این نشست همچنین سه نمونه پیشنهادی سربرگ انگلیسی دانشگاه توسط دکتر خاجی ارائه شد و اعضاء شورا به صورت اکثریت یکی از نمونه ها را مناسب دانستند. در پایان مقرر گردید پس از اعمال اصلاحات ، نمونه ویرایش شده در جلسه بعدی شورا ارائه گردد.

25 اردیبهشت 1395 / تعداد نمایش : 1365