متن کامل خبر


 
دانشگاه تربیت مدرس، رتبه دوم تولید علم ایران در حوزه علوم کشاورزی را کسب کرد

خلاصه خبر: دانشگاه تربیت مدرس در میان ۲۰ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی کشاورزی، رتبه دوم تولید علم در ایران را از آن خود کرده است.

 

دانشگاه تربیت مدرس در میان ۲۰ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی کشاورزی، رتبه دوم تولید علم در ایران را از آن خود کرده است.

بنا به اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دانشگاه تربیت مدرس در میان ۲۰ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی کشاورزی، رتبه دوم تولید علم در ایران را از آن خود کرده است. بر اساس این فهرست، دانشگاه تربیت مدرس پس از دانشگاه تهران رتبه دوم تولید علم در حوزه کشاورزی در سال ۲۰۱۴ را کسب کرده و میان میزان تولید علم این دانشگاه در داخل و سطح بین‌المللی همبستگی وجود دارد و بدین ترتیب دانشگاه تربیت مدرس دومین دانشگاه از نظر کمیت تولید علم کشاورزی در ایران را دارا می باشد.
دانشگاه تربیت مدرس، هم‌چنین در لیست استنادهای دریافت شده ملی و بین‌المللی در حوزه علوم کشاورزی، در رتبه سوم این رده‌بندی قرار دارد.
محمدجعفر دهقانی، رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، در این خصوص گفت: «بررسی کمیت تولید علم کشور در پایگاه استنادی بین‌المللی ISI، در فاصله زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که ایران از این حیث رتبه ۱۶ دنیا را در اختیار دارد که در مقایسه با رتبه کل کمیت تولید علم کشور در خلال این سال‌ها، که بین ۲۰ تا ۲۱ بوده است، نشان از آن دارد که پژوهشگران این حوزه عملکرد شایسته‌ای داشته‌اند. البته در کمیت بهتر از کیفیت عمل شده است».
سرپرست ISC افزود: «میان کمیت تولید علمی که دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی در مجلات داخل کشور در حوزه علوم کشاورزی تولید می‌کنند و کمیت تولید علمی که در سطح بین‌الملل منتشر می‌کنند، همبستگی بالایی وجود دارد. بنابراین به صورت غالب بیشترین تولیدات علمی بین‌المللی کشور را، همان دانشگاه‌ها و موسساتی تولید می‌کنند که بیشترین تولید علم انتشار یافته در مجلات ملی را تولید کرده‌اند».
سرپرست ISC هم‌چنین گفت: «تقریبا تمامی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی، غالب استنادهایشان را از انتشارات بین‌المللی خود دریافت کرده‌اند. دانشگاه‌های تهران، شیراز، تربیت مدرس، فردوسی مشهد و صنعتی اصفهان، به ترتیب بیشترین میزان استنادها را در مجموع پایگاه‌های استنادی «آی. اس. سی» و «آی. اس. آی» دریافت کرده‌اند».

10 اسفند 1394 / تعداد نمایش : 2394