متن کامل خبر


 
نشست تخصصی جایگاه زنان در ساختار سیاست ایران برگزار شد

خلاصه خبر: نشست تخصصی جایگاه زنان در ساختار سیاست ایران، با هدف بررسی تلاش زنان برای تغییر چهره مردانه سیاست با حضور چهره های موفق در حوزه سیاسی بانوان برگزار شد.

نشست تخصصی جایگاه زنان در ساختار سیاست ایران، با هدف بررسی تلاش زنان برای تغییر چهره مردانه سیاست با حضور چهره های موفق در حوزه سیاسی بانوان برگزار شد.
این نشست به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و با همکاری انجمن علمی دانشجویی علوم سیاسی و کانون علمی فرهنگی سینما تئاتر سیزدهم دیماه جاری با حضور تنی چند از فعالان سیاسی و مستند سازان، به بررسی موانع و مشکلات پیش روی مشارکت سیاسی زنان و بیان تجربه های زنان از ورود به حوزه سیاسی پرداخت.
در آغاز این نشست دکتر شکوری مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه مشارکت سیاسی زنان را از نگاه اسلام مورد بررسی قرار داد و گفت: حضرت رسول(ص) اولین کس در تاریخ بشریت است که نه تنها زنان را به مشارکت و حضور سیاسی دعوت می کند بلکه به این مهم عمل نیز می کند. مشارکت سیاسی زنان در ایران باستان به صورت فردی وجود داشته اما به صورت گروهی تا آغاز اسلام و به توسط پیامبر (ص) این اتفاق حادث نمی شود. حضرت محمد(ص) در هر دو بیعت خود، خواستار حضور، همکاری و مشارکت زنان به عنوان بخشی از جامعه آن دوره در عهد و پیمان با خودش شد. وی همچنین جهاد را برای زنان واجب نکرد اما حضور آنان در جبهه ها را آزاد گذارد.
وی در ادامه به آیاتی از سوره نمل اشاره کرد و افزود: در قرآن نیز در سوره نمل به فرمانروایی بلقیس در سرزمین سبا اشاره می شود و وجود یک شاه زن، رهبری و نظرات درست وی تأیید می گردد.
دکتر شکوری در پایان ضمن تأکید بر این نکته که اسلام هرگز با حضور سیاسی زنان مشکلی نداشته اظهار داشت: نگاه اسلام، قرآن و سیره نبوی به حضور سیاسی زنان مشخص است. پس از پیامبر، خلفا و سلاطین مانع این مشارکت شدند. و سیره نادرست خلفا و سلاطین بر ذهن مسلمانان تأثیر گذاشت. به نظر من در حوزه مشارکت سیاسی زنان باید سیره پیامبر(ص) ملاک عمل قرار داده شود.
گفتنی است این نشست با برگزاری دو میزگرد و اکران فیلم های مستند در حوزه مشارکت سیاسی زنان به پایان رسید.

14 دی 1394 / تعداد نمایش : 1566