متن کامل خبر


 
اولین دوره مسابقه «حرف حساب پایان‎نامه» در دانشگاه برگزار شد

خلاصه خبر: اولین دوره مسابقه «حرف حساب پایان‎نامه» با عنوان «ارائه پایان‎نامه در سه دقیقه» از سوي انجمن علمی دانشجویی مهندسی برق و کامپیوتر و شورای هماهنگی انجمن‎های علمی دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس و زیر نظر معاونت فرهنگی و اجتماعی با همکاری معاونت پژوهش و فناوری، سه‎شنبه يكم دی‎ماه 94 از ساعت 13:30 تا 18:00 در سالن شهید مطهری دانشگاه برگزار شد.

اولین دوره مسابقه «حرف حساب پایان‎نامه» با عنوان «ارائه پایان‎نامه در سه دقیقه» از سوي انجمن علمی دانشجویی مهندسی برق و کامپیوتر و شورای هماهنگی انجمن‎های علمی دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس و زیر نظر معاونت فرهنگی و اجتماعی با همکاری معاونت پژوهش و فناوری، سه‎شنبه يكم دی‎ماه 94 از ساعت 13:30 تا 18:00 در سالن شهید مطهری دانشگاه برگزار شد.

ضرورت پای‎بندی و توسعه اخلاق علمی شعار ویژه اولین دوره این رویداد علمی است. به ‎کارگیری مهارت‏های ارائه خلاق در ارائه چکیده پژوهش‎های برتر سطح تحصیلات تکمیلی، ایجاد پویایی علمی و پژوهشی، ایجاد فضای همکاری و تعامل جهت انتقال دانش و موضوعات پژوهشی برتر به دانشجویان ورودی جدید، تقویت روحیۀ رقابت سازنده در میان دانشجویان و ترغیب انجمن‌های علمی دانشجویی به مشارکت بیشتر در فعالیت‏های علمی پژوهشی کاربردی، معرفی جنبه‎های کاربردی پژوهش‎ها جهت ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت، ایجاد بستر انگیزشی جهت عینیت‎ بخشی به اجرایی شدن و پیاده‌سازی ایده‎های پژوهشی برتر و تکیه بر اهمیت و ضرورت اخلاق علمی در ارائه دستاوردهای پژوهشی، از اهداف اولین دوره مسابقه «حرف حساب پایان‏نامه» به شمار می‎رود.
الگوی این مسابقه برگرفته از دانشگاه کوئینزلند استرالیاست که تحت عنوان «ارائه رساله در سه دقیقه» برای اولین بار در سال 2008 انجام گرفت و از سال 2013 در 18 کشور دیگر نیز برگزار می‌شود. اولین دوره مسابقه «حرف حساب پایان‏نامه» با نگاه ویژه به نیازهای روز جامعه دانشگاهی کشور به ویژه ارتباط هرچه بیشتر بخش دانشگاهی با جامعه و صنعت و ضرورت کاربردی نمودن پژوهش‏های دانشگاهی به منظور توسعه کسب و کار و ترویج کارافرینی دانش‎بنیان، در دانشگاه تربیت مدرس بومی‎سازی و برگزار شد.

اولین دوره مسابقه «حرف حساب پایان‎نامه»

اولین دوره مسابقه «حرف حساب پایان‎نامه»

همچنین اولین دوره این مسابقه، از حضور دکتراکبرعالمی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و مجری-کارشناس تلویزیون به عنوان داور افتخاری بخش فن بیان و مهارت ارائه بهره گرفته شد. در خلال برنامه، فاکتورهای مؤثر در یک ارائه موفق از سوي وی برای حاضرین و شرکت‎کنندگان توصیف گردید.
اهدای جوایز این مسابقه در چهار بخش صورت گرفت که جایزه ویژه هیئت داوران، جایزه نگاه دانشجویی، جایزه پوستر برگزیده را شامل می‌شد. جایزه نگاه دانشجویی، با کسب بیشترین برگه‎های رأی توسط حاضرین دانشجویی انتخاب گردید. همچنین، یک بخش نوآورانه در اولین دوره این مسابقه، standup idea innovation یا «ارائه في البداهه یک ایده در سه دقیقه» بود که توسط 9 نفر از حاضرین در سالن اجرا شد.
نفرات برتر نگاه هیئت داوران نیز از سوي کمیته حمایت و نظارت انجمن‎های علمی-دانشجویی دانشگاه با ترکیب 5+1 شامل دکتر شهروز شریعتی، مدیر برنامه‎ریزی و سیاست‎گذاری فرهنگی، دکتر مصطفی محمدیان مدیر پژوهشی و امور آزمایشگاه‏ها، دکتر محمدرضا کلباسی مدیر آموزش، سید اسماعیل موسوی نسب داوری افتخاری، دکتر اکبر عالمی و رسول رجائی؛ دبیر شورای هماهنگی انجمن‎های علمی دانشجویی دانشگاه انتخاب شدند.
گفتني است محمد رستمی نفر دوم برگزیده هیئت داوران این مسابقه، ، جایزه خود را جهت کمک به بیماران سرطانی به بیمارستان دکتر شریعتی تهران اهدا نمود.
برگزیدگان اولین دوره مسابقه «حرف حساب پایان نامه» نیز به شرح زیر است:
جایزه ویژه هیئت داوران:
محسن رضائیان، محمد رستمی، سوده معلمیان ، رضا جدیدی
جایزه بخش نگاه دانشجویی:
فرشته عثمانی، علی مشایخی صالحی
جایزه بخش پوستر:
صالح صالحی
جایزه بخش standup idea innovation:
نسرین ترابی
مهدیه طباطبایی

2 دی 1394 / تعداد نمایش : 1305