اخبار > توليد علم در دانشگاه‌های نسل سوم نبايد كمرنگ شود


 


  چاپ        ارسال به دوست

توليد علم در دانشگاه‌های نسل سوم نبايد كمرنگ شود

معاون پژوهشي دانشگاه در نشست شوراي دانشگاه كه يازدهم آبان ماه برگزار شد، بر لزوم توجه به توليد و اشاعه دانش در دانشگاههاي نسل سوم و كارآفرين تاكيد كرد.

دكتر فتح الهي معاون پژوهشي دانشگاه در اين نشست در خصوص برداشت هاي غلطي كه در خصوص تبديل علم به ثروت در دانشگاهها ايجاد شده است گفت: در دانشگاه نسل سوم و كارآفرين،‌ علم يك سرمايه بي پايان است و كشورهايي كه هم اكنون دانشگاههاي نسل سوم در آنها داير است چشمه جوشان توليد علم را تعطيل نكرده اند و اين جريان كارآفريني و تبديل علم به ثروت به چشمه توليد علم متصل است و بايد معدن اصلي موجود باشد تا بتوانيم با فراوري آن به نتيجه برسيم.

وي افزود: ساختار علم سه مولفه دارد كه عبارتند از؛ توليد دانش و دانش پژوهي، اشاعه دانش و كاربرد دانش . در واقع كاربرد دانش قائم به توليد و اشاعه دانش است و ما بايد كاربرد دانش را توسعه دهيم اما اين به معناي تعطيل كردن توليد علم نيست.

وي خاطر نشان كرد: سربازان علمي جمهوري اسلامي بايد با تمام قوت و توان به توليد دانش كه در نهايت منفعت و سود اجتماعي و اقتصادي داشته باشد بپردازند تا بتوانيم در چند دهه آينده پرچمداري علم را در جهان داشته باشيم.

وي تاكيد كرد: علم نافع، ارزش ذاتي، عملي و غايي دارد . شريف بودن علم همان ارزش ذاتي آن است و ارزش عملي علم هم اين است كه در زندگي مردم و جامعه تاثير داشته باشد و تضمين آن براي آخرت نيز ارزش غايي آن به شمار مي رود و دستيابي به اين علم كار پيچيده اي است.

 


٠٧:٥٧ - شنبه ١٦ آبان ١٣٩٤    /    عدد : ٥٣٨    /    تعداد نمایش : ٥٧٥خروج