متن کامل خبر


 
عضویت هیئت علمی دانشکده کشاورزی درهیئت مدیره انجمن بین المللی پارکهای علمی

خلاصه خبر: به گزارش روابط عمومی دانشکده آقای دکتر مصطفی کریمیان اقبال، دانشیار گروه خاک شناسی دانشکده، در جلسه ی اخیر انجمن بین المللی پارک های علمی، به عنوان عضو هیئت مدیره این انجمن انتخاب شد.

آقای دکتر کریمیان اقبال در این مورد اظهار داشت: انجمن بین المللی پارک های علمی انجمنی است که بیشتر کشورهای دنیا که پارک های علمی و فناوری دارند عضو این انجمن هستند و کشور ما بیشترین عضو را در این انجمن در منطقه ی غرب آسیا داراست. این انجمن با هدف ایجاد ارتباط بین پارک های علمی و فناوری دنیا در سال 1984 میلادی ایجاد شد و اعضای این انجمن در ابتدا بیشتر از کشورهای اروپایی بودند که به تدریج اعضای دیگری از سرتاسر جهان به عضویت این انجمن پیوستند. البته این کشورها نیستند که عضو این انجمن می شوند بلکه پارک های علمی و فناوری کشورها هستند که عضو انجمن می شوند. یکی از راه های ارتباطی و تعامل بین اعضای انجمن، برگزاری کنفرانس های بین المللی است گفتنی است که کشور میزبان این کنفرانس ها توسط اکثریت آراء اعضای مجمع از دو سال قبل انتخاب می شود  و کشور ما امسال 2018 در شهر اصفهان میزبان این کنفرانس بود. برای به دست آوردن این میزبانی، ما از سال 2015 شروع به تبلیغ و فعالیت در بین اعضای انجمن کردیم و در سال 2016 زمانی که این کنفرانس به میزبانی روسیه در شهر مسکو برگزار می شد این درخواست و آمادگی میزبانی را رسما اعلام کردیم و در آن جلسه رای گیری شد و خوشبختانه کشور ما رای لازم را برای میزبانی این کنفرانس به دست آورد و خوشبختانه این کنفرانس با تعداد مناسب حدود یکصد نفر از اعضای کشورهای مختلف در ایران برگزار شد که تعداد سی مقاله در زمان برگزاری این کنفرانس ارائه شد که از این تعداد چهار مقاله از کشور ایران و مابقی از سایر کشورها بود.

آقای دکتر کریمیان اقبال در ادامه افزود: این انجمن توسط یک هیئت مدیره ی بین المللی اداره می شود.این هیئت مدیره متشکل از افرادیست که باید ابتدا برای احراز این سمت نامزد شده و سپس از سوی اعضاء در انتخابات این مجمع رای لازم را کسب کنند. غیر از این، اعضای دیگری از هیئت مدیره هستند که به عنوان روسای بخش های مختلف این انجمن در نقاط مختلف دنیا هستند. مثلا بخشی مربوط به غرب آسیا و شمال آفریقا است که مسئول این بخش عضو هیئت مدیره مذکور می باشد و بنده در بین سال های 2014 تا 2016 مسئول و رئیس این بخش ( غرب آسیا و شمال آفریقا) بودم.اما اینبار به عنوان عضوی از هیئت مدیره ی این انجمن انتخاب شدم و این افتخاری است برای بنده و شرکت های علمی و فناوری کشورمان که نماینده ای از ایران در هیئت مدیره این انجمن بین المللی داشته باشیم.شایان ذکر است اولین عضو این انجمن،"شهرک علمی وتحقیقاتی اصفهان"بود که حدود سال 1378 ؛که بنده مسئولیتی در این شهرک داشتم؛ به این انجمن پیوستیم و حدود نوزده سال عضو این انجمن بودیم و در حال حاضر حدود سی پارک علمی و فناوری کشورمان عضو این انجمن هستند. در واقع به دلیل فعالیت مناسب پارک های علمی و فناوری ایرانی بود که از سال 1380 (بخش غرب آسیا) به سایر بخش های انجمن بین المللی اضافه شد. اولین رئیس این بخش هم آقای دکتر کشمیری بودند و از آن زمان تقریبا هر دو سال یکبار رئیس این بخش یک  ایرانی است. آقای دکتر کریمیان اقبال در پایان سخنانش با اظهار رضایت از فعالیت پارک های علمی و فناوری کشور گفت: خوشبختانه کشور ما همیشه در این زمینه فعال بوده و کارشناسان بسیار خوبی در این زمینه داریم و بحمدالله مشارکت بسیار جدی در این انجمنبین المللی داریم.

گفتنی است آقای دکتر مصطفی کریمیان اقبال از سال 1383 در دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس مشغول تدریس و تحقیق می باشند و قبل از این تاریخ به مدت یازده سال عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان بوده اند.ایشان در گذشته سمت های اجرایی مختلفی را عهده دار بوده اند که از جمله می توان به معاون فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد.

روابط عمومی دانشکده این موفقیت را به ایشان و خانواده دانشگاهی تربیت مدرس تبریک می گوید.

19 مهر 1397 / تعداد نمایش : 124