بیوشیمی پزشکی


 

bullet تاریخچه

گروه بیوشیمی بالینی دانشكده علوم پزشكی، فعالیت خود را تحت عنوان گروه بیوشیمی پزشكی از سال 1361 با یك نفر عضو هیأت‌ علمی در دانشگاه تربیت مدرس (به عنوان اولین هیأت‌ علمی رسمی دانشگاه) آغاز نمود و در سال 1362 اولین دوره پذیرفته‌شدگان كارشناسی‌ارشد بیوشیمی به تعداد 5 نفر در این رشته شروع به تحصیل نمودند. لازم به یادآوری است كه این اولین دوره پذیرش دانشجو در این رشته پس از پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی بود. این گروه به تدریج بر فعالیت خود افزود به‌طوری كه دوره دكتری را با پذیرش سه نفر در سال 1367 آغار نمود.

bullet رسالت گروه

تربیت اعضای هیأت‌ علمی متخصص و متعهد، محققان و متخصصان کارآمد، مؤمن و متعهد به نظام جمهوری اسلامی مورد نیاز دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و کمک به توسعه و گسترش تحصیلات عالی، ارایه خدمات آزمایشگاهی به بیماران و نیز مشارکت در توسعه و تقویت نهضت تولید علم و جنبش نرم‌افزاری با تأکید بر مبانی اسلامی و کاربردی کردن دستاوردهای علمی-پژوهشی است.

bullet فعالیت‌های اعضای گروه

آموزش و پژوهش دانشجویان و محققین، انتشار تولیدات علمی و مقالات ، طراحی و اجرای طرح های نوآورانه در حوزه های تخصصی گروه، و ارایه خدمات آزمایشگاهی با کیفیت بالا از مهمترین فعالیت های اعضای گروه می باشد.

bullet محورهای پژوهشی گروه

مهمترین محورهای پژوهشی گروه شامل:

  • بیماریهای متابولیک و هورمون
  • بیوتکنولوژی آنزیم زیست حسگرهای آنزیمی
  • بیولوژی و بیوشیمی مولکولی در سرطان
  • بیوشیمی و بیولوژی مولکولی سلولهای بنیادی
  • مطالعه مولکولی بیماریهای ژنتیکی و عصبی